HAKKIMIZDA

Halkın Sesi, bundan 2006 yılında yayın hayatına neoliberal kapitalizme karşı halkın hak mücadelelerinin devrimci bir politik çizgi olarak örgütlenmesinin mümkün olduğunu gösterme hedefi ile başladı.

Yıllar içinde bu politik iddia doğrultusunda sarf edilen devrimci çabalarla dere yataklarından okul önlerine, atölyelerden direniş çadırlarına, turnikelerden kampüslere yaygınlaşan hak mücadeleleri muhalefetin ana ekseni haline geldi. Halkın Sesi ise okurlarının/dağıtımcılarının sokakta büyüttüğü insanca yaşam, emek, doğa ve kent mücadelelerini sayfalarına taşıdı, bu mücadeleler içinde kendini yeniledi. Neoliberal İslamcı rejimin kurucu partisi AKP’ye, sermayeye karşı hakları için mücadele eden emekçilerin, emperyalizme karşı mücadele eden dünya halklarının, faşizme-gericiliğe karşı sokakta özgürlük için mücadele edenlerin sesi oldu. Pusulasını hiç şaşırmadı.

DİRENİŞ EĞİLİMLERİNDEN   HALK İSYANINA

AKP’den “demokrasi” bekleyenlerden, İslamcılardan anti-emperyalizm umanlardan, ‘türban’ı kadın özgürlüğü ile açıklayanlardan, egemenler arası kavgadan medet umanlardan, şovenizme yelken açanlardan, sayfalarını parayla satanlardan olmadı. Halkın bağımsız siyasal çıkarlarını savunmak yayın ilkesinin, halkın bağımsız siyasal hareketini yaratmak iddiası yayın politikasının temeli oldu.

Halkın Sesi’nin sayfalarına taşıdığı direniş eğilimleri 2013 Haziran’ında ülke tarihinin gördüğü en büyük halk isyanına dönüştüğünde artık gazetemizde yankılanan “isyanın” sesiydi. Bu seslenişin mesajı netti; sosyalizm bu ülke topraklarında gerçek bir seçenek, halkın hakları mücadelesi ise bu seçeneği yaratacak devrimci mücadelenin ana yatağıdır.

KONDULARDAN MEYDANLARA

Haziran İsyanı, Türkiye’de emekçi sınıflar mücadelesinde yeni bir sayfa açarken Halkın Sesi’nin sayfaları, direnişleri tüm ayrıntıları ile aktarmaya, “direniş haberciliği” yapmaya yetmez oldu. Halkın Sesi de isyanla birlikte yayın politikasında eskinin içinde yeniyi inşa etme eylemine soyundu. Haziran’ın ardından halkın direniş eğilimleri isyanın yarattığı yeni siyasallaşma kanalları içinde büyümeye devam ediyor. Bugünün acil siyasi görevi ise bu direniş eğilimlere önderlik ederek devrimci bir doğrultu kazandırmak, ülke çapında bir direniş hareketini, halkın hakları hareketini yaratmaktır.

Halkın Sesi gazetesi 222. sayısından itibaren biçim ve içerik olarak yenilendi. Bu yenilenme halkın hakları mücadelelerini iktidar mücadelesine seferber etme iddiasının gereği olarak alınması gereken devrimci inisiyatifin mütevazı bir yansıması, bir aracı olacaktır.

Halkın Sesi, yoksul mahallelerden kent meydanlarına...