267. sayı

Halkın Sesi 267. Sayı “Ya direniş ya direniş” manşetiyle çıktı

Özgürlüğün ve laikliğin ülkesi için halkın öğretmenleri bir adım öne” başlıklı yazısıyla Betül Öztürk, “Faşist teröre direnebilmek” başlıklı yazısıyla Samut Karabulut, gazetemizin bu sayısında köşe yazılarında yer alıyor.

2. sayfada, “Ya direniş ya direniş” başlığı ile Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında (3, 4, ve 5. sayfalar);
Saray’ın Suriye işgali, Kürt savaşı, kamuda tasfiye sorunları karşısında Saray’ı sarsacak direnme eğilimleri “Bu tekerin çomağı halkın elinde!” başlıklı yazı ile değerlendiriliyor.
AKP’nin 24 DBP’li belediyenin yönetiminin yerine kayyum ataması karşısında belediye çalışanlarının ve bölge halkının direnişi yer alıyor.
Ankara Mamak’ta Fethullah Gülen-İzzettin Doğan ortaklığıyla yapılmaya çalışılan ve direnişle iptal ettirilen cami-cemevi yerine halkın kamu hastanesi talebiyle başlatılan mücadele süreci yer alıyor.

5 Deniz sayfalarında (6 ve 7. sayfalar); Saray’ın Suriye’de cihatçı çetelerle sürdürdüğü Fırat Kalkanı operasyonu ve bölgedeki gelişmeler değerlendiriliyor.

Kibele sayfasında, Halkevci Kadınlar’ın “Bu hayat bizim” diyerek gerçekleştirdiği kadın kampı değerlendiriliyor: “Gericiliği yıkmaya, özgür bir yaşamı kurmaya biz hazırız!”

Kent-Doğa sayfasında, yıllar süren mücadelelerini savunan, devlet-şirket işbirliğini açık eden Artvinlilerin “Ya Artvin ya Artvin” diyerek gittiği ve mahkeme heyetini reddettiği Cerattepe davası değerlendiriliyor.

Eğitim sayfalarında (10 ve 11. sayfalar); laikliği, bilimi, barışı savunduğu için hedefte olan eğitim emekçileri ve sokakta velisi, öğrencisi ve öğretmeniyle hukuksuzluğa karşı sokakta büyüyen direnişler yer alıyor.

Üniversite sayfasında, yeni dönemde demokratik ülke mücadelesiyle sürecek olan üniversite mücadelesi ve taşıdığı potansiyel değerlendiriliyor: “Suç ortaklarının kavgası pislik, bizimkisi umut saçıyor”

13. sayfada, KHK’ler ile işlerinden edilen bilimi, barışı savunan akademisyenlerin örmeye başladığı dayanışma ve direniş yer alıyor: “Korkumuz yok, geri döneceğiz ve dönüşümüz muhteşem olacak!”

14 ve 15. sayfalarda, ülkenin dört bir köşesinden barış, eşitlik, özgürlük talebini taşıyan on binlerin katıldığı 10 Ekim Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’ndeki katliamın ardından geçen; acının öfkeye, öfkenin mücadeleye dönüştüğü, faşizmin ve katliamlarının karşısında örgütlü mücadelenin yaşamsal öneminin bir kez daha görüldüğü bir yıllık süreç yer alıyor.

Dünya sayfasında, Latin Amerika’daki toplumsal mücadeleler yer alıyor.

Hukuk sayfasında, Saray’daki adli yıl açılışına katılan TBB Başkanı Feyzioğlu yer alıyor: “Eski ‘edepsiz’, Saray’ın çizgisinde”

18 ve 19. sayfalarda “Sokağın Sesi” yer alıyor.

Arka kapağımızda ise, öğretmeni, öğrencisi, velisi ile eylemlerle başlayan yeni eğitim-öğretim yılı yer alıyor: “Okullarda direniş zili çalıyor”

  • Halkın Sesi sayı 267