264. sayı

Halkın Sesi gazetesinin 264. sayısı “Ne iktidar dalaşını ne mutabakat gösterisini seyredeceğiz! Eşit, özgür, laik bir ülke için mücadeleye!” manşeti ile çıktı. Bu sayıda gazetenin yazarlarından Ferda Koç’un “Kılıçdaroğlu’nun yol haritası nereye çıkıyor? başlıklı yazısı da yer alıyor

Halkın Sesi gazetesi 264. sayı ile okurlarının karşısına çıktı. “Ne iktidar dalaşını ne mutabakat gösterisini seyredeceğiz! Eşit, özgür, laik bir ülke için mücadeleye!” manşetiyle çıkan gazetenin ikinci sayfasında “Gün seyretme değil müdahale günü” başlıklı Yol yazısı yer aldı.

3. sayfada “Bu mutabakat rezaleti örtemez” başlığı ile gündem sayfası yer aldı.

4. ve 5. sayfalarda “Dikiş tutmuyor Erdoğan tutunamıyor” başlıklı yazı ile devlet iktidarının bütünlük-merkezilik krizi ile Saray iktidarının yönetme krizinin iç içe girdiği ifade edildi. Ayrıca 5. sayfada gazetenin yazarlarından Ferda Koç’un “Kılıçdaroğlu’nun yol haritası nereye çıkıyor?” başlıklı yazısı da var.

6. sayfada “Sivil darbeyi yumuşak karnından vurmak” başlığı ile Atölye sayfası var.

7. sayfada “Dışarıda inandırıcılığı yok” başlığı ile darbe girişiminin ardından Erdoğan’ın uluslararası alandaki hamleleri/görüşmeleri değerlendirildi.

8. sayfada “Bize demokratik üniversite gerek!” başlıklı yazı ile üniversite sayfası yer alıyor.

Medya sayfasında 15 Temmuz’dan bugüne medyanın operasyonel rolü anlatıldı: Dev ekranda kazan-kazan keyfi

Sermaye sayfasında “Asıl mutabakat sermayeyle: Ne istediler de vermedi!” başlıklı yazı ile darbe girişiminin ardından da sermayenin kendisine vaadedilen karşılığı aldığı anlatıldı.

Emek sayfasında OHAL KHK’leriyle iktidarın iş güvencesini ortadan kaldırdığı, çalışma rejiminin yeniden inşa edildiği ifade edildi.

Eğitim sayfasında Gülen Cemaati’nin tasfiyesiyle diğer cemaatlere alan açılmasına karşı kamusal, parasız, bilimsel, laik eğitim mücadelesinin gerekliliği anlatıldı.

13. sayfada AKP ve Cemaat’in el ele işlediği suçlar anlatıldı. “Halk Erdoğan’ı affetmeyecek” denildi.

Kibele sayfasında “Erkek aklının erkekliğe çözümü: Kimyasal hadım” başlığı ile hadım yasası anlatıldı.

5 Deniz sayfasında “Halep’te kuşatma savaşları” başlıklı yazıda Fetih Ordusu’nun Suudi Arabistan, Katar ve Saray-AKP iktidarının desteği ile Suriye ordusunun müttefikleriyle Halep’te başlattığı kuşatmayı kırdığı, hemen ardından da Erdoğan’ın buradan güç alarak Putin ile pazarlık masasına oturduğu anlatıldı.

Halkın Mühendisleri sayfasında Kabataş’taki Martı Projesi’ne karşı verilen mücadele anlatıldı.

Gazete, Halkevleri Yaz Okulu’na da bir sayfa ayırdı. 10 yıldır süren yaz okullarının ilk öğrencilerinin artık gönüllü öğretmen olduğu vurgulandı. Sayfada Halkevleri Yaz Okulu’nun kapanış şenliklerine de yer verildi.

Sokağın Sesi sayfalarında OHAL’e rağmen hakları için mücadele eden İstanbul’daki Tedi Discount Tekstil işçileri, Elazığ’daki enerji işçileri, LSG Sky Chefs işçileri ve inşaat işçileri direnişleriyle yer alırken OHAL’e karşı sokağa çıkanların eylemleri de anlatıldı.

Gazetenin arka kapağında ise Ankara’nın mahallelerinde darbe girişimi ve OHAL’in ardından yapılan forumlar ve forumlarda oluşturulması karara bağlanan direniş meclisleri anlatıldı.

  • Halkın Sesi sayı 264