263. sayı

Halkın Sesi gazetesinin 263. sayısı darbe ve OHAL özel sayısı olarak çıktı. “Ne darbe ne dikta” manşetiyle çıkan 263. sayıda askeri darbe girişiminin ve OHAL’in ardından yaşananlar anlatıldı

Yol yazısı “Demokrasiyi sosyalistler kurabilir ancak” başlığı ile 2. sayfada yer aldı. Yazıda şu ifadeler yer aldı:
“Darbe girişiminin ardından sosyalist sol ana hatlarıyla benzer tutumlar açıklamasına karşın yan yana gelip somut adım atmada geç kaldı. Sosyalistlerin acilen sürece müdahale edecek bir cephe yaratması gerekmektedir.”

3. sayfadaki “Sivil darbenin kırılganlığı” başlıklı yazıda 24 Temmuz’daki Taksim mitinginin iktidar üzerinde yarattığı korku ve devlet iktidarının krizinin yönetilemezliği vurgulandı.

4. ve 5. sayfada “15 Temmuz darbe girişiminden 20 Temmuz OHAL ilanına: İki darbe girişimi arasında Türkiye” adlı yazı yer aldı. Sayfada darbe girişiminin ölü doğduğu ancak AKP’nin bu girişimi fırsata çevirerek zaman kaybetmeden ilan ettiği OHAL ve özellikle kamuda başlatılan tasfiye süreci anlatıldı.

6. sayfada sayılarla tasfiye harekatının anlatıldığı infografi yer aldı.

7. sayfada “Camiler, medya ve belediyeler: Sivil darbe kuvvetleri” başlıklı yazıyla darbe girişimin ardından AKP’nin iktidarı kontrol altında tutma ve sokağı hareketli kılma çabasında yandaş olarak yer alanlar anlatıldı.

8. sayfada “Mahallelerimizi savunacağız” başlıklı yazı ile Erdoğan’ın sokak çağrısıyla özellikle solcu ve Alevi mahallelere saldırma çabalarını püskürten deneyimler yer aldı.

9. sayfada “Demokrasi ve özgürlük halkın özgücüyle kazanılacak” başlıklı yazı yer aldı. Sayfada darbe girişimi ve OHAL sonrası muhalefetin tepkileri anlatıldı.

Hukuk sayfasında “OHAL’de bize düşen” başlıklı yazı ile hukuki yolların tükenmesi durumunda özgürlüklerin korunması için son ve biricik yolun direnme hakkı olduğu ifade edildi.

Sokağın Sesi sayfasında sokakları boş bırakmayan adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesi verenlerin eylemleri yer aldı.

Arka kapakta ise “Laik ve demokratik bir ülke kuracağız” başlıklı yazı ile 24 Temmuz’daki Taksim mitingi anlatıldı.

  • Halkın Sesi sayı 263