262. sayı

Halkın Sesi 262. Sayı “Hiçbir düş yarım kalmayacak” manşetiyle çıktı

“Asıl tehdit Saray, Suriyeli sığınmacı değil” başlıklı yazısıyla Özge Ozan, “Karşımızda programlı, protokollü bir koalisyon var” başlıklı yazısıyla Ferda Koç, “Soğuk savaş değil bildiğin emperyalist rekabet” başlıklı yazısıyla Çağlar Özbilgin gazetemizin bu sayısında köşe yazılarında yer alıyor.

2. sayfada, “Kartlar yeniden karılırken” başlığı ile Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında (3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9. sayfalar);
Ankara Mamak’taki Tuzluçayır Mahallesi’nde Halkevleri’nin katliamlara karşı gerçekleştirdiği yürüyüşe yönelik polis saldırısının ardından mahalleye gelen ve mahalle halkına silahlı saldırıda bulunan iki kişiye müdahale eden Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım’ın 1 Temmuz’da tutuklandı. Tutuklanma süreci ve ardından Mamak halkının gerçekleştirdiği eylem, “Mahallelerimizi savunmaya devam edecek onları sevindirmeyeceğiz!” başlıklı yazıda yer alıyor.

“Lice’de 34 köylüyü yakacaklardı” iddiasıyla da gündeme gelen, kontrgerilla eğitimi verdiğini açıkça söyleyen, şirket yapısında olup asla denetlenmeyen, Saray’ın savaş rejimiyle uyumlu SADAT, “Yeni kontrgerillanın özgün savaş aygıtı” başlıklı yazıda değerlendiriliyor.

Başta Atatürk Havalimanı Katliamı olmak üzere IŞİD’in birçok ülkede gerçekleştirdiği onlarca saldırının ardından Saray-AKP iktidarının “IŞİD’e karşı mücadele” konseptinde ilerlemesi için önce iç ilişki ağını tasfiye etmesi gerektiği ortaya çıkarken, Suriye ve Irak’ta sıkışan IŞİD’in cihatçı faşizmi dünyanın dört yanına yayması, “IŞİD’i besleyenler, onunla savaşamaz” başlıklı yazıda değerlendiriliyor.

Saray-AKP iktidarının dış politikayı yeniden kurma sürecinde İsrail ve Rusya ile ilişkilerin “normalleşmesi” adımları, “Erdoğan’a sordular, yine soracaklar” başlıklı yazıda değerlendiriliyor.

Kibele sayfasında, TBMM Cinsel Suçları Araştırma Komisyonu’nun 30 Haziran tarihli tutanağında yer alan veriler ve Meclis’in tutumu, “Türkiye’de 3 bin ‘cinsel taciz evliliği’ var” başlıklı yazıda değerlendiriliyor.

Emek sayfasında, çayda kota ve kontenjanla başlayan ve randevulu çay alımıyla devam eden çay üreticisinin bitirilmesine dönük projeler ile Karadeniz halkının 5 yılda 1 kuruşluk zam yapan AKP karşısındaki direnişi, “Bu topraklarda çay da direniş de firesiz büyür” başlıklı yazıda anlatılıyor.

Ken-Doğa sayfalarında (12 ve 13. sayfalar);
İstanbul Beşiktaş’ta Erdoğan’ın diktatörlüğünün simgesi haline getirdiği projelerine karşı parkını, yeşil alanını, kentini, tarihini, yaşamını savunan Ihlamur Parkı Dayanışması’nın direnişi ile AKP döneminde talan edilen doğal ve tarihi alanlar anlatılıyor.

Sermaye sayfasında, hükümetin bayram arifesinde açıkladığı, içinden sermayeye kolaylık, yandaşın kara parasına aklama çıkan “vatandaşa ekonomik müjde paketi”, “Paranız itinayla aklanır” başlıklı yazıda değerlendiriliyor.

Halkın Mühendisleri sayfasında, “Orman yanar AKP bakar” başlıklı yazıda, yangın güvenliğini yangın anındaki müdahaleye daraltan “orman yangınlarıyla mücadele” anlayışının ormanı korumadığı ve yüksek söndürme maliyetinin halkın sırtına yüklediği değerlendiriliyor.

16. sayfamızda, 10 Ekim Ankara Katliamı’ndan yaklaşık 9 ay sonra hazırlanan iddianamede yer alan IŞİD-AKP ilişkisi, “AKP kendini koruyor IŞİD’i kolluyor” başlıklı yazıda yer alıyor.

Hukuk sayfasında, 10 Ekim Katliamı’nın 600 sayfalık iddianamesi “Sorumsuzluk, cezasızlık, dokunulmazlık” başlıklı yazıda değerlendiriliyor.

Atölye sayfasında, dünle avunmadan ve yarına ertelemeden “Nasıl yaşamalıyım?” sorusundan hareket ederek, devrimci yaşamın “nasıl” olması gerektiği değerlendiriliyor: “Kuşanıp yaşamları bir gün mutlaka yeneceğiz”

Tarih sayfasında, ABD polisinin ırkçı şiddeti karşısında bugün siyahların özsavunma eylemlerinin ortaya çıkmasıyla gündeme gelen “Kara Panterler” yer alıyor.

Forum sayfasında, Hatay’da Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert’in anısına düzenlenen, 75 takım ve 1000 sporcuyla üçüncüsü düzenlenen Ali-Ahmet-Abdullah Futbol Turnuvası yer alıyor.

22 ve 23. sayfalarda “Sokağın Sesi” yer alıyor.

Arka kapağımızda ise, gençliğin savaşa, gericiliğe, kadın düşmanlığına, çocuk istismarına ve katliamlara karşı mezuniyet törenlerine taşınan isyanı yer alıyor: “Ölümlere alışmayacağız”

  • Halkın Sesi sayı 262