260. sayı

Halkın Sesi gazetesinin 260. sayısı "Gericiliğe ve faşizme karşı ses ol, ışık ol, yumruk ol!" manşetiyle çıktı

Halkın Sesi, bu sayı "Gericiliğe ve faşizme karşı ses ol, ışık ol, yumruk ol!' manşeti ile çıktı. Bu sayıda gazetenin yazarlarından Ferda Koç, "Mafyoz faşist terörün CHP'ye mesajı" başlıklı yazısı ile yer aldı.

Gazetenin 2. sayfasında "Her köşeyi tutacağız" başlığı ile Yol yazısı yer alıyor.

3. sayfada "Erdoğan krizi fırsata çevirme taktiğinin krizi ile yüzyüze" başlıklı yazıyla Almanya Federal Meclisi'nde Ermeni Soykırımı tasarısının kabul edilmesinin yalnızca tarihi aydınlatmadığı aynı zamanda uluslararası hukukun Erdoğan'a karşı da kullanılabileceği anlatıldı. Sayfada Orlando Katliamı ve ardından LGBTİ'lere dünya çapında gelen destek de anlatıldı.

4. ve 5. sayfalarda Erdoğan'ın savaş politikasında her türlü zor aygıtını kullanmasına rağmen diktatörlüğünü tam anlamıyla kurumsallaştıramadığı "Saray'ın diktatörlük ve savaş sarmalı" yazıyla anlatıldı.

Kibele'de "Saray'ın makbul vatandaşı' değil kadınız!" başlığı ile "yarım kadın" söylemi üzerinden bir tartışma yürütüldü. Mor Patika'da ise Amerika'da köleliğe karşı mücadelenin kadın öznelerinden Harriet Tubman'ın mücadelesi anlatıldı.

5 Deniz sayfaalrında Saray-AKP iktidarının hamlelerinin Ortadoğu'da sözün ötesine geçemediği ve Münbiç Operasyonu anlatıldı.

Emek sayfasından iktidarının işçi maaşlarından kesilecek fonlarla oluşacak bireysel emeklilik projesi anlatıldı.

Sermaye sayfasında iktidarın savaş politikasıyla yıkılan Kürt illerini sermayeye açma projeleri yer aldı.

12. ve 13. sayfalarda 12 Haziran'da gerçekleşen Halkevleri Genel Kurulu yer aldı.

14. ve 15. sayfalarda iktidarın eğitim alanındaki saldırıları ve gericileştirme uygulamaları anlatıldı.

Kent-Doğa sayfasında Bakırköy'de Atatürk Spor ve Yaşam Köyü'nün kiralanmasına karşı verilen mücadele anlatıldı.

Halkın Mühendisleri: "Artık faturalardaki soygun kalemlerine dava açılamayacak. Nükleerci şirket kendi denetçisini seçecek. Madenlerde denetimi AKP'li şirketler yapacak. Sermaye elektrik üretsin diye yaşam alanlarına el konulacak. Bunları getiren yasayı hazırlayan AKP'ye bizden uyarı: Elektrik çarpar"
Hukuk sayfasında "Tek adamın yargısına temyiz dilekçesi" başlığı ile Danıştay ve Yargıtay başkanlarının Erdoğan'la çay toplamasının üzerine bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerine dair bir dilekçe yer aldı.
Dünya sayfasında Şili'de yeniden alevlenen eğitim hakkı mücadelesi anlatıldı.
Tarih sayfasında liselilerden yükselen isyan bayrağı üzerine "Gençler, bütün ümid-i vatan şimdi sizdedir!" başlığı ile ayağa kalkan liselerin tarihine ışık tutuldu.

Bir Kitap Bir Film sayfasında Murat Uyurkulak'ın Merhume kitabı değerlendirildi.

Sokağın Sesi sayfalarında üniversite gençliğinin "Suruç için adalet herkes için adalet" kampanyası, Haziran İsyanı'nda ve 10 Ekim Katliamı'nda yaşamını yitirenler için yapılan anmalar, Cerattepe ile ilgili gelen bilirkişi raporuna tepkiler öne çıktı.

Arka sayfada "Karanlığa karşı yaşamı savunmaya" başlığı ile liselilerin isyanı, Boşanma Komisyonu'na karşı yapılan eylemler ve Orlando Katliamı'nın ardından Türkiye'deki LGBTİ'lere destek eylemleri yer aldı.

  • Halkın Sesi sayı 260