259. sayı

Halkın Sesi 259. Sayı “Bu halk susar mı sandın? Bu memleket senin mi sandın?” manşetiyle çıktı

“Böyle olur CHP’nin diktatörlükle mücadelesi…” başlıklı yazısıyla Kutay Meriç gazetemizin bu sayısında köşe yazılarında yer alıyor.

2. sayfada, “Kavga neredeyse oraya…” başlığı ile Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında (3, 4, 5 ve 6. sayfalar);
“BM öncülüğünde, Saray-AKP ev sahipliğinde insani krizi yaratanların zirvesi” başlıklı yazıda Türkiye’de gerçekleşen Dünya İnsani Zirvesi değerlendiriliyor.

Saray’ın içerideki-dışarıdaki savaşının yarattığı sıkışmışlıktan tek çıkış yolu olarak diktatörlüğü kurumsallaştırmaya hız vermesi ve bunun için başbakanından bakanlıklarına kadar tüm yönetim kadrolarını tepe taklak etmesi, biat ve rıza oluşturmak için başvurduğu yolları, “Geçici fiili dönemde yol almak için rızaya, yol açmak için şiddete ihtiyacı var. O çelişki derinleşecek başka yolu yok!” başlıklı yazıda yer alıyor.

“Kürt savaşında yeni evre; bağırmak başarısızlığını örtmüyor” başlıklı yazıda, Saray-AKP iktidarının Kürt savaşında geldiği nokta ve medya eliyle ‘destan’ yaratma çalışmasının arkasındaki stratejik başarısızlığı örtme çabası değerlendiriliyor.

5 Deniz sayfasında, “Suriye’de cihatçı faşizm sarmalında çok boyutlu savaş” başlığı ile Demokratik Suriye Güçleri’nin Rakka ve Münbiç operasyonları, operasyonlar karşısında yaşanan Türkiye-ABD krizi ve Lazkiye ve Tartus’ta yaşanan IŞİD katliamları yer alıyor.

Kibele sayfalarında (8. ve 9. sayfalar);
TBMM Boşanma Komisyonu Raporu’nun içeriği, kadınlar açısından yaşanacak hak gasplarına zemin hazırlayışı değerlendirilirken, raporu oluşturan zihniyet karşısında kadınların tepkileri yer alıyor. Mor Patika’da ise, 29 yaşındaki “Dayağa karşı kampanya” yer alıyor.

Emek sayfalarında (10 ve 11. sayfalar);
Zonguldak Kilimli’de el konulan maaşları için yerin altına açlık grevine başlayan ve 11 günlük direnişleri kazanımla sonuçlanan maden işçileriyle birlikte, Avon’dan Ermenek’e kadar birçok yerde açığa çıkan işçi direnişleri yer alıyor. TMMOB 44. Genel Kurulu ise, “Yeni dönemde de egemen anlayış hakim” başlığıyla değerlendiriliyor.

Ken-Doğa sayfasında, Bursa DOSAB’da kurulmak istenen termik santrale karşı kazanımla sonuçlanan mücadelenin iki yılı ışığında değerlendirilmesi yer alıyor.

Atölye sayfasında, sömürge tipi faşizmin ‘yukarıdan aşağıya kitle tabanı yaratma’ siyasetinin başarısını simgeleyen, Erdoğan ve AKP faşizminin dayandığı kitle desteği değerlendiriliyor: “60 yıllık sömürge tipi faşizmin kitle desteği hasadı”

Sermaye sayfasında, AKP iktidarının yaslandığı inşaat ekonomisinin yürütücü bakanlarından Binali Yıldırım’ın ucuk emek pazarını genişletme vaadinin de bulunduğu piyasa ve sermaye dostu programı değerlendirilyor.

Hukuk sayfasında, Adalet Bakanı’nın yeniden çalışmaya başlayacağını duyurduğu “İstinaf Mahkemeleri”nin göreceği işlev ve yaratacağı hak ihlalleri anlatılıyor.

Halkın Mühendisleri sayfasında, AKP eliyle ülkenin bilim-teknik alanındaki en yetkin kurumu olmaktan çıkarılan TÜBİTAK’ın gericiliğin inşasındaki rolünün anlatıldığı, “Bilimd dışında her şey için bakınız: TÜBİT-AK” başlıklı yazı yer alıyor.

Dünya sayfasında, Fransa’da şiddete rağmen iş yasasına karşı süren direniş, halkın tamamının katılabildiği örgütlenme araçları ve mücadelenin kuruculuğu değerlendiriliyor.

18. sayfamızda, 12 Haziran’da “Diktatörlüğe karşı biz varız” diyerek 24. Genel Kurulu’nu gerçekleştirecek olan Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ile diktatörlüğe karşı mücadele çizgisinin belirleneceği genel kurula dair yaptığımız söyleşi yer alıyor.

Bir Film Bir Kitap sayfasında, “Çanlar herkes için ama en çok iktidar için çalıyor” başlığıyla, yönetmenliğini Tolga Karaçelik’in yaptığı “Sarmaşık” filmi değerlendiriliyor.

Forum sayfasında, İstanbul Tarabyaüstülü kadınların düzenli bir araya gelişlerinin ardından toplam mücadelede özne haline gelişi, örgütlenme deneyimi yer alıyor.

21. sayfamızda, Halkın Sesi gazetesi olarak “Bu sesi duymayan katili tanımayan kalmasın” dediğimiz için yargılandığımız dava ve diktatörlüğün gerçekleri ortadan kaldırmak için gazetecilere yönelik baskı, soruşturma ve davaları yer alıyor.

22 ve 23. sayfalarda “Sokağın Sesi” yer alıyor.

Arka kapağımızda ise, Türkiye halklarının onuru ve özgürlüğü için ayağa kalktığı Haziran İsyanı’nın 3’üncü yılında sokağa çıkan binler yer alıyor: “Diktatörlüğün karşısında halk var”

  • Halkın Sesi sayı 259