258. sayı

Halkın Sesi 258. Sayı “Diktatörlüğe karşı biz varız” manşetiyle çıktı

Yol yazısı “Diktatörlüğe karşı topyekün mücadele” başlığıyla yayımlandı.
Ferda Koç “Neo Kemalizm mi Neo Kenanizm mi?” yazısıyla Gündem sayfasında.
Gündem
“AKP’nin mezhepçi faşizmine karşı halklar ayakta” başlığıyla ciharçı çetelerin devlet eliyle Alevi kentlerine yerleştirilmesi, Alevi katliamlarının önü açılması ve Aleviler’in cihatçı çetelere karşı direnişi anlatılıyor.
“Her şey tamam da ah şu halk olmasa” başlıklı yazıda Başkanlık sistimine giden yolda Erdoğan’ın rahatlıkla yürüyecek koşulları yaratamadığı ve sistem içi krizler anlatılıyor.
“Erdoğan vize serbestisine kapısını kapattı” başlıklı yazıda vize serbestisi sürecinde Davutoğlu’nun ipinin Erdoğan tarafından çekilmesinin ardından başlayan restleşmeler anlatılıyor.
“Demokratik siyaset susturuldu silahlar konuşuyor” başlıklı yazıda AKP’nin Kürtlerin legal siyaset yapmasında yolları kapadığı ve iki tarafından uzun ve zorlu bir savaşı göze aldığı anlatılıyor.
“Üniversiteliler Kilis için ayakta” başlıklı yazıda Kilisli üniversite öğrencileri tarafından kurulan Kilis Dayanışması’nın IŞİD çetelerinin Kilis halkını hedef alan saldırılarına karşı yaptıkları eylemler anlatılıyor.
5 Deniz
“Suriye’de ateşkes değil savaş hazırlığı” başlıklı yazıda savaşın Suriye’nin kuzeyinde özellikle de Halep’te yeniden alevlendiği anlatılıyor.
Kibele
“Yaşamak için mücadele edeceğiz” başlıklı yazıda Ankara Konur Sokak’ta katledilen Ceren Baran’ın ardından kadınların yaptığı eylemler anlatılıyor. Mor Patika’da ise Ulrike Meinhof anlatılıyor.
Dünya
“Topyekün mücadele ile başka bir Avrupa” başlıklı yazıda Avrupa toplumsal dinamiklerinin görünmeyen kısımları anlatılıyor.
“Latin Amerika’daki sağcı hayalet” başlıklı yazıda kendilerine ‘solcu’ diyen iktidarların yoksulların taleplerine kulak tıkadıkları sürece kitle desteğini yeteri kadar alamayacakları anlatılıyor.
Atölye
“Kadın militanlığı: Laik devrimlerin sürükleyici gücü” başlıklı yazıda kadınların devrimci hareketinin tarihinin laik devrimlerin tarihi olduğu anlatılıyor.
Emek
“AKP, kölelik yasasını getirdi: İşçi geleceğini yeniden kazanacak” başlıklı yazıda Meclis’ten geçen kiralık işçi yasası anlatılıyor.
Sermaye
“Emekçiden sermayeye otomatik kaynak” başlıklı yazıda zorunlu bireysel emeklilik sisteminin emekçiye nasıl yansıyacağı anlatılıyor.
Kent  Doğa
“Fosil yakıt projelerini durduracağız” başlıklı yazıda iklim değişikliğine karşı mücadele edenlerin Türkiye’de bir araya gelişleri anlatılıyor.
Halkın Mühendisleri
“Gıdayı güvenli saklamanın temeli: Soğuk zincir” başlıklı yazıda Politeknik, soğuk zincirin her halkasının halkın sağlığını nasıl etkilediğini yazdı.
Hukuk
“Ülkeyi hırsıza, uğursuza bırakacak değiliz” başlıklı yazıda Can Dündar ve Erdem Gül’ün 6 Mayıs günü görülen davaları anlatılıyor.
Forum
Haziran İsyanı’nın içinden çıkan ve bir yerel medya deneyimi olan Antalya Sokakları anlatılıyor.
İşçi Filmleri Festivali
Festival sayfasında festivalleri biten iller ve Antalya’da gerçekleşen açılış anlatılıyor. Ayrıca festival kapsamında gerçekleştirilen çizg film atölyesine de değiniliyor.
Sokağın Sesi
Soma Katliamı’nda hayatını kaybedenler için yapılan anmalar, Ankara Katliamı’nın 7. Ay programları, 6 Mayıs anmaları, DİSK2in kiralık işçiliğe karşı yaptığı eylemler ve Emekli Hakları Meclisi’nin gerçekleştirdiği forum yer alıyor.
Arka Kapak
“Gericiliğin barikatını halk yıktı: Çocuklarımıza sahip çıkacağız” başlıklı yazıda “Laikliğin ülkesini kuracağız” diyerek Sinop’ta, Hatay’da, İzmir’de ve Bolu’da sokağa çıkanlar anlatılıyor.

  • Halkın Sesi sayı 258