257. sayı

Halkın Sesi 257. sayı: '1 Mayıs'tayım emeğimin ve ülkemin sahibiyim' manşetiyle çıktı

Halkın Sesi Gazetesi'nin bu sayısında köşe yazarlarından Ferda Koç, "AKP kontrgerillasının krizi" yazısıyla, Samut Karabulut da "Alan değil irade sorunu" başlıklı yazılarıyla yer aldı.
Yol yazısı "Faşist teröre rağmen kitlesel 1 Mayıs" başlığı ile yer aldı.
Gündem sayfaları ise şöyle:
3. sayfada "Özgürlükçü laiklik bayrağı altında yeni bir dinselleşme hamlesi" başlıklı yazı AKP'nin yeni anayasa sürecinde laikliği özgürlük sosuna bulayarak yeni bir kitle desteği arayışında olduğu ifade edildi.
4. sayfada TBMM'de dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa Komisyonu'nun yaptığı görüşmede CHP'nin, HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına evet demesinin anlamı ve AKP içindeki Erdoğan-Davutoğlu krizi yer aldı.
5.sayfada AKP'nin derinleştirdiği savaşı PKK'nin Kürt ilçelerinden batıya ve metropol dışı kentlerde yaygınlaştırması Bursa ve Manisa'daki saldırılar üzerinden ele alındı.
6 ve 7. sayfalarda IŞİD'in hedefindeki Kilis, Antep ve Hatay ele alındı. Kilis'i hergün hedef alan roketler ve 1 Mayıs sabahı Antep'teki saldırının gelecek saldırıların da habercisi olduğu belirtilirken Hatay'daki Halk Meclisleri/Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi'nin "Suriye savaşını ve Türkiye'nin Suriye politikasının Hatay üzerindeki etkileri" konulu ikinci raporuna yer verildi.
Dünya sayfasında son iki yıldır laiklerin peşpeşe hedef gösterilip katledildiği Bangladeş ele alındı. Cihatçı örgütlerin laikleri hedef almasına karşı iktidarın hiçbir önlem almadığı belirtilirken tek umudun ölüm tehdidine rağmen sokakları terk etmeyenlerde olduğu belirtildi.
Kibele sayfasında dünyanın dört bir yanında direnen kadınlara yer verildi. Polonya'da kürtaj hakkı için, İspanya'da şiddete karşı ve Meksika'da tacize karşı direnen kadınlar sayfada yer aldı. Mor Patika'da ise Sovyet keskin nişancı Roza Georgiyevna Shanina'nın öyküsü anlatıldı.
Emek sayfasında iki yıl geçmesine rağmen hiçbir sorumlunun ceza almadığı Soma Katliamı ile ilgili TTB ve TMMOB ile Türk Sosyal Bilimler Derneği'nin hazırladığı rapora yer verilirken mevsimlik göçmen işçilerin çalışma koşulları anlatıldı.
Kent-Doğa sayfasında tüm Marmara Bölgesi'ni talan edecek olan Osman Gazi Köprüsü'ne yer verildi.
Gazetenin 12 ve 13. sayfalarında 1 Mayıs mitingleri yer aldı.
Sermaye sayfasında özelleştirme süreciyle 2013'te DEDAŞ'ı devralan Abdullah Tivnikli'nin Eksim Holding'in faturayı Urfalı çiftçilere çıkarmasına karşı isyan eden çiftçiler anlatıldı.
Hukuk sayfasında Halkevleri Hukuk Dairesi'nden Av. Sevinç Hocaoğulları, üzerinden üç yıl geçen Reyhanlı Katliamı ile ilgili yürütülen hukuki süreci "Reyhanlı Katliamı'nı aydınlatacağız" başlıklı yazısı ile anlattı.
Halkın Mühendisleri sayfasında raydan çıkan metro ve metrobüsler, çöken üst geçitler, duraklara dalan otobüslerin üzerine siyasi kaygılarla ulaşım hatlarının toplu ulaşım güvenliğini ortadan kaldırdığı ifade edildi.
17. sayfada sanığa 508 yıl hapis cezası verilen ancak asıl sorumluların aklanmaya çalışıldığı Ensar Vakfı Davası yer aldı.
Atölye sayfasında AKP'lileirn sık sık sorun olarak dile getirdiği laikliğe dair "Laiklik ilkesinin proleter savunma hattı" başlıklı yazı yer aldı.
20.sayfada Erdoğan'ın hedef göstermesi ile tutuklanan, mahkemedeki savunmaları ders kitabı olarak okutulacak nitelikte olan barış akademisyenlerinin mücadelesi anlatıldı.
21. sayfada ise 2 Mayıs günü Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'da eşzamanlı olarak açılışı yapılan 11. İşçi Filmleri Festivali'ne yer verildi.
Sokağın Sesi sayfaları da şöyle:
22. sayfada TBBM Başkanı İsmail Kahraman'ın yeni anayasada laikliğin yer almaması gerektiğine ilişkin açıklamasına karşı yapılan eylemler yer aldı. Sayfada ayrıca Hatay'daki Şükrü Kanadlı İlkokulu'nda boykot sayesinde kutlu doğum etkinliğinin iptal edilmesi deneyimi anlatıldı.
23. sayfada Bursa'da 27 Nisan günü gerçekleşen intihar saldırının ardından Halkevcilerin eylemi, Ankara, İstanbul ve Antalya'daki çocuk şenlikleri, 10 Ekim günü polis aracıyla yaralı taşıyan Halkevcilere açılan dava, Kocaeli'de kadın düşmanı Ömer Tuğrul İnançer'in üniversiteli kadınalar tarafından protesto edilmesi ve Çernobil'in 30. yıl dönemi nedeniyle Nükleer Karşıtı Platform'un eylemi yer aldı.
24. sayfada Adana'da bomba ihbarı gerekçesiyle 1 Mayıs mitinginin iptal edilmesinin ardından direnen Adanalılarla Taksim için direnenlere yer verildi.

  • Halkın Sesi sayı 257