256. sayı

Halkın Sesi 256. Sayı “Eşitlik, özgürlük, barış, laiklik için mücadelede kararlıyız, 1 Mayıs’tayız” manşetiyle çıktı

“Yok başka cehennem” başlıklı yazısı ile Ferda Koç, “Maraş direniş nöbetinden notlar” başlıklı yazısı ile Vecih Cuzdan, “En ileri mevziye adımlayalım” başlıklı yazısı ile Umar Karatepe gazetemizin bu sayısında köşe yazılarıyla yer alıyor.

2. sayfada, “Göğüs göğüse direneceğiz!” başlığı ile Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında (3, 4, 5 ve 6. sayfalar);
“Aktif taşeronluğun acz-i mutlaklığı” başlıklı yazıda İslam Zirvesi’nde AKP’nin aktif taşeronluk rolünü canlandırmak için verdiği çabada bölgesel gücünün değil, güçsüzlüğününn görünür olduğu değerlendiriliyor.

Saray’ın fiili başkanlık rejimini Anayasal statüye kavuşturmak için Meclis’I yeniden dizayn ederken muhalefet partileri üzerine kurduğu oyunlar, “AKP’nin muhalefet oyunları” başlıklı yazıda yer alıyor.

“Savaşın ivmesi yükseliyor” başlıklı yazıda, Saray-AKP iktidarının dokunulmazlıkların kaldırılması, tutuklamalar ve savaş rantı ile hız verdiği, karşısında askeri alanda işlerin yolunda gitmediği Kürt savaşı değerlendiriliyor.

Dünya sayfasında, “Grevlerden meydan işgallerine Nuit Debout” başlığı ile Fransa’da yeni çalışma yasasına karşı grevler ve yürüyüşlerden meydan işgallerine dönüşen eylemler ve hareketi büyüten geçlik yer alıyor.

5 Deniz sayfalarında (6 ve 7. sayfalar);
“Halep’te ‘büyük savaş’ bekleniyor” başlıklı yazıda Kürtlerin Münbiç’te, Suriye ordusu ve müttefiklerinin de Halep’te çihatçılara düzenleyeceği operasyonla Saray-AKP iktidarının yeni bir hezimetle karşı karşıya kalacağı değerlendiriliyor. 4 ayda 50 roketin düştüğü ve 10 kişinin öldüğü Kilis’in ise savaşın içinde olduğu değerlendiriliyor.

Kibele sayfasında, kadınların gündemlerinde olan davalarda öne çıkan kadın dayanışmasının erkek egemen yargının kararlarına karşı birlikte mücadeleyi geliştirdiği, “Bana güç veren kadınların sesi” başlıklı yazıda yer alıyor. 8 Mart’ın coşkusuyla, “Özgürlük yoksa mutluluk da yok!” diyerek örgütlenen MorFest değerlendiriliyor.

Emek sayfalarında (12 ve 13. sayfalar);
Amasya Yeni Çeltek işçilerinin madenin özelleştirilmesi ve Soma Holding’e karşı başlattığı açlık grevinin kazanımı ve 1 Mayıs’a giderken Türkiye’nin dört bir yanından direnişin sesini yükseltenten işçiler yer alıyor.

Kent-Doğa sayfalarında (14 ve 15. sayfalar);
Sanayi bölgesi haline getirtilmek istenen Trakya’da doğayı yağmalamak adına yapılmış ve yapılacak olan projelere karşı halkın örgütlenişi, “Bu kavga ölüm dririm kavgası” başlığıyla yer alıyor. AKP’nin neoliberal kentleşme poitikalarının bir parçası olarak piyasa sunulan AVM-statlar ve tribünlerdeki örgütlülüğün dağıtılmaya çalışılması değerlendiriliyor.

Sermaye sayfasında, “Zenginler ‘vergi cenneti’ne yoksullar vergi dairesine” başlıklı yazı ile Panama Belgeleri yer alıyor.

17. sayfamızda, Saray-AKP iktidarının kadrolarıyla, polisiyle koruma çabalarına rağmen aklayamadığı Ensar Vakfı yer alıyor.

Hukuk sayfasında, AKP’nin ‘vatandaşlıktan çıkarma’ teditleri ve yerli faşizm yer alıyor.

Halkın Mühendisleri sayfasında, kişisel verilerin nasıl sızdırıldığı ve kişisel verileri koruyan kanunun güvenirliği değerlendiriliyor.

Atölye sayfasında, “Topyekun savunma hattını birleştiren yoldaşlık ilkesine göre, tek bir meydan bile yasaklanmışsa, hiçbir meydanda 1 Mayıs kutlaması yapılmamış sayarız” fikri çerçevesinde, suç örgütünün dağıtılması sorunu tartışılıyor: “Ya yeni bir yol bulacağız, ya yeni bir yol açacağız”

Tarih sayfasında, 1909 Osmanlı 1 Mayıs’ı yer alıyor.

23. sayfada, “Barbarlığa karşı umut öyküleri” başlığıyla 2 Mayıs’ta perdelerini açacak olan, 11 yaşındaki Uluslararası İşçi Filmleri Festivali yer alıyor.

24. sayfada ise, Anadolu Üniversitesi’nde yaratıcılığı, faşist ablukayı kıran eylemlerle birleştirerek üniversiteyi direniş odağına dönüştüren gençlik yer alıyor.

Forum sayfasında, gericiliğin ve kadın düşmanlığının devlet eliyle örgütlendiği Trabzon’da kadınların örgütlediği Büyük Kadın Buluşması deneyimi yer alıyor.

26 ve 27. sayfalarda “Sokağın Sesi” yer alıyor.

Arka kapağımızda ise, tutuklu akademisyenlerden işçilere, Cerattepe’deki teyzelerden gençliğe kadar; sermaye düzeni ve onun iktidarı AKP’ye karşı 1 Mayıs’a çağrı var: “Mevzu derin, 1 Mayıs’a gelin!”

  • Halkın Sesi sayı 256