254. sayı

Halkın Sesi 254. sayı “Ne sokakları bırakırız ne yarınları” manşetiyle çıktı!

Yol yazısında “Halkların kardeşçe bir arada yaşadığı, eşit, özgür, laik, demokratik bir ülkeyi kurmak; AKP'nin savaş politikalarını durdurmak için mücadele edeceğiz” çağrısı yapıldı.
Ferda Koç “İntikam arzusuna teslim olmak doğru mu?” köşe yazısı ile Gündem sayfasında!
Tufan Sertlek “Emeğe düşman olmadan olmaz!” köşe yazısıyla Emek sayfasında!
Gündem
“Sokaklar boş olsa ülkeyi ne güzel yönetir!” başlığında Tayyip Erdoğan'ın yaratmaya çalıştığı 'tek adam' diktatörlüğü ve yarattığı kaos anlatılıyor.
“Ankara'da 5 ayda 3. bombalı saldırı” başlığında 13 Mart günü Ankara Güvenpark'ta yaşanan katliam, katliamda hayatını kaybedenlerin cenazelerinde yaşananlar ve AKP'nin katliam ardından neler yaptığı anlatılıyor.
“Katili tanıyoruz, teslim olmuyorz” başlığında İstanbul'da 19 Mart günü İstiklal'de yaşanan katliam ve katliam ardından faşizme ve teröre teslim olunmayacağı, bu sürece alışılmayacağı anlatılıyor.
“2016 Newroz'unda direniş ruhu, mücadele çağrısı” başıklı yazıda ise direnişin damga vurduğu ve yasakların tanınmadı 2016 Newroz'u anlatılıyor.
Diğer gündem sayfalarında ise AB – AKP arasındaki mülteci pazarlığı anlaşması, IŞİD'in Brüksel'de gerçekleştirdi katliam ve Reza Zarrab'ın tutuklanmasına değiniliyor.
Kibele
“Ve eril dil kendini ifşa eder” başlığıyla cinsiyetçi dilin her alanda açığa çıktığı ve kendini ifşa ettiği Nurgül Yeşilçay – Erkan Petekkaya örneği ile anlatılıyor.
Mor Patika da ise “Satırlar arasında yükselen kadın sesi: Viginia Woolf” anlatılıyor.
5 Deniz
“Kuralları belirledi çekiliyorum dedi” yazısıyla Rusya'nın Suriye'den askerini çekme kararı tartışılıyor.
“Rojava'da rüzgar terse dönüyor” başlığında Cenevre görüşmelerine çağrılmayınca kendi toplantılarını düzenleyen Suriye Kürtleri'nin karşılaştıkları itirazlar anlatılıyor.
Emek
“Kazanılmış haklarımızı vermeyeceğiz” başlığında kıdem tazminatına karşı neredeyse yasaklı İzmir sokaklarını direniş alanlarına çeviren işçiler anlatılıyor.
Kent – Doğa
“Mahallemizi satmaya gittik, döneceğiz” başlığında uluslarası inşaat pazarı MIPIM fuarı anlatılıyor.  Cerattepe'ye bilirkişi gelmesi de yine sayfadaki diğer başlık.
“Vakit Ensar'dan hesap sorma vaktidir!” başlığında Karaman'da 45 çocuğa cinsel istismar ile gündeme gelen Ensar Vakfı ve “Ensar Vakfı kapatılsın” diyenlerin mücadelesi anlatılıyor.

Sermaye
“Sermaye pisliğini örter o örtüyü de pazarlar” başlığında şirketlerin emek sömürülerini, doğa katliamlarını sosyal sorumluluk projeleriyle örttükleri anlatılıyor.
Hukuk
“Mahkeme kararı ne olursa olsun değişmiyor” başlığında Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in dava süreci anlatılıyor.
Halkın Mühendisleri
“Çalışma yaşamının sessiz güvencesizleri” başlığında Politeknik tarafından başlatılan mimar, mühendis ve şehir plancıları profil anketi anlatılıyor.
Atölye
“Politikleşmiş askesi savaş ilkesinin izinde” başlığıyla TAK'ın Ankara'da gerçekleştirdiği eylemlerin halka ve kente yönelik bir terör eylemi olduğu tartışılıyor.
Dünya
“Brezilya: Bir turnusol kağıdı” yazısıyla Brezilya'daki yolszuluk eylemleri anlatılıyor.
Bir kitap – Bir film
Stefan Zweig'in Satranç kitabı umut ve pes etmeme bağlamında tartışılıyor.
Dosya
Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisleri'nin hazırladığı Suriye raporu anlatılıyor.
Forum
Eskişehir'de havlanan Uçurtma Çocuk Dergisi'nin nasıl çocuklarla buluştuğu anlatılıyor.
Sokağın Sesi
Liselilerin Berkin Elvan'ın ölüm yıldönümünde yaptığı eylemler, Ankara Katliamı'nın 5. ay dönümü, 16 Mart Katliamları eylemleri, Halkevleri'nin 13 Mart Kadıköy eylemi ve tutuklanan akademisyenlere olan destekler yer alıyor.
Arka Kapak
“İktidarınız yerin dibine batsın” başlığıyla 13 Mart Ankara Katliamı'nın ardından ketlerde yapılan eylemler anlatılıyor.

  • Halkın Sesi sayı 254