253. sayı

Halkın Sesi 253. Sayı “Kadınlar ne yasak tanıdı ne Saray; Baharı, hayatı örgütlemeye!” manşetiyle çıktı!

Yol yazısı “Bir tarih yazılıyor” manşetiyle çıktı.
Ferda Koç “Tekmil ufuklar kışladı mı?” yazısıyla Gündem sayfasında.
Ergün İşeri “İşçiyi köleleştirme bürosu” başlığıyla Emek sayfasında.
Gündem

“Ortalık biraz daha çalkalanabilir” manşetiyle Tayyip Erdoğan’ın insiyatifi ele almak için birçok cephede savaş açtığı ancak ortaya çıkan krizlere çözüm bulamadığı ve halkın müdahale ettiği her yerde sistem içi çatlakların açığıa çıktığı anlatılıyor.

“Kürt coğrafyasında savaşın güncesi” manşetiyle son 15 günde Kürt illerinde neler olduğu ve Kürt halkının saldırılar karşısındaki direniş işaretlerine değiniliyor.

“Mülteci pazarlığında sorunlu uzlaşı” başlığıyla Türkiye – AB arasındaki 3 milyav avroluk mülteci pazarlığının çözüm değil sorun getireceği anlatılıyor.

“Kamuya ‘terör genelgesi’ muhaliflerin tasfiyesi” başlığıyla AKP’nin ‘terör genelgesi’yle kamu emekçilerini hedef haline getirdiği anlatılıyor.

5 Deniz

“AKP ‘IŞİD’e karşı savaş’ denklemine sarıldı” başlığıya AKP’nin bir yandan mülteci krizi adı altından Batılı müttefikleriyle uyumlu çalıştığı, bir yandan da Suriye’den Türkiye’ye yönelik saldırılar üzerinden NATO’ya çağrıda bulunuduğu anlatılıyor.

“ABD emperyalizmi yeniden Libya’da: Nerede kalmıştık?” başlığında ise ABD’nin IŞİD’e karşı savaş gerekçesiyle Libya’da askeri seferberlik başlatmasıyla bölgedeki yıkımı daha da arttıracağı söyleniyor.

Dünya

“Avrupa halkları ve mülteciler mücadelede ortaklaşıyor” başlığında Avrupa iktidarlarının kemer sıkma ve savaş politikalarını iç içe geçirmesi; mültecilere daha fazla engel ve ölüm Avrupa halklarına daha fazla yoksulluk ve güvencesizlik getirdiği ve tek çıkışın mültecilerin eşit, özgür ve savaşşısz bir toplumda yaşaması için Avrupa hakları ile birlikte mücadele etmekten geçtiği anlatılıyor.

Kibele

“Yasemin, Çilem, Nevin: Kadınlar yaşamlarını savunuyor” başlığıyla erkek şiddetine karşı yaşamlarını savunan kadınların sadece mağdur olmadığını artık birer direnişçiye dönüştüğü anlatılıyor.

Mor Patika’da ise “Savaş için değil insanlık için bilim” başlığında Lise Meitner anlatılıyor.

Emek

“İnsanca yaşanacak bir ücret için direnişe!” başlığıyla, enerji işçileri, Haribo işçileri, maden işçileri ve metal işçilerinin direnişleri anlatılıyor.

Kent – Doğa

Cerattepe’den Cengiz Holding gidene kadar Artvinlilerin mücadele edeceği ce Cerattepe için Artvin halkı ile dayanışma eylemlerinin hala devam ettiği anlatılıyor.

Kent kent direniş bölümünde ise Ankara’da baz istasyonlarına karşı direniş, Bakırköylülerin hastanelerini geri istediği eylem,  Mersinlilerin çimento fabrikasına karşı sokağa çıkışı, Fındıklı Parkı’ndaki şantiye isyanı anlatılıyor.

Semaye

“Eyyy Forbes! Bunu da yaz!” başlığıyla ekonomi dergisi Forbes’in Türkiye’nin en zengin 100 ismini açıklaması ve bu zenginlerin nasıl zenginleştiği anlatılıyor.

Halkevleri

Halkevleri’nin son on beş günlük mücadelesini anlatan sayfada; Halkevleri’nin yeniden “kamu yararına dernek” statüsünü kazanması, Halkın Hakları Basın Ödülleri, Bursa Halkevleri’nin 84. Yıl yürüyüşü ve Bolu Halkevi’nin yeniden açılması anlatılıyor.

Üniversite

“Çember kırılacak üniversite kazanacak” başlığıyla Öğrenci Kolektifleri’nin 6. Genel Kurulu’nda tartışılan yeni dönem mücadele programı anlatılıyor.

Hukuk

Halkevleri Hukuk Dairesi “Diktatöre direnme hakkı vardır” başlığıyla Can Dündar ve Erdem Gül için Anayasa Mahkeme’sinin kararına dair Tayyip Erdoğan’ın kararı tanımamasını söylemesinin halk için daha fazla faşizm, daha fazla hak gaspı ve daha fazla hukuksuzluk getirdiği anlatılıyor.

Halkın Mühendisleri

“İTÜ bizim park bizim” başlığıyla İTÜ’de kafeye karşı park direnişini kazanalar anlatılıyor.

Atölye

“Proleter halk sınıfları” başlığıyla halk hareketinin oligarşinin hiçbir planına izin vermeyeceği anlatılıyor.

Tarih

“Dünyayı değiştirmek gerek” başlığıyla Marx’ın ölüm yıldönümünden önce dünyayı değiştime iddiasının yeniden altı çizilirken bir yandan da Marx’ın devrimci hayatını göz atılıyor.

Bir Kitap Bir Filmü

“Zincirlerinden başka kaybedecek çok şeyi var” başlığıyla Le Couperet (Ölümcül Çözüm) filmi anlatılıyor.

Forum

“Nere kaldı bu çocuklar?” başlığıyla Adana Halkevi’nin Halkın Sesi Gazetesi satışları anlatılıyor.

Yüz Yüze

Barış için Akademisyenler bildirisine imza attığı gerekçsiyle İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden atılan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı ile söyleşi yer alıyor.

Sokağın Sesi

Barış için Akademisyenler’e destek için panel düzenleyen Sarıyer halkı, Mamak halkının “Ayağa Kalk” forumunda bir araya gelmesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ndecihatçı çetelere karşı üniversitelilerin müdahalesi yer alıyor.

Arka Kapak

Kadınlar ayağa kalktı: “8 Mart da geceler de sokaklar da bizim” manşetiyle kadınları 8 Mart’ı yasaklamanın kolay olmadığı ve 8 Mart’ın yasaklarla, baskılarla engellenemeyeceği anlatılıyor.
  • Halkın Sesi sayı 253