252. sayı

Halkın Sesi 252. sayı "Daha fazla Artvin, Daha fazla direniş" manşetiyle çıktı!

Yol yazısı “Daha fazla direniş” manşetiyle çıktı.
Ferda Koç; “Sosyalistlerin DİSK ve KESK sorunu” başlıklı köşe yazısıyla Gündem sayfasında
DİSK Basın İş Örgütlenme Uzmanı Alp Tekin Babaç; “DİSK’i savunmak” başlıklı köşe yazısıyla Emek sayfasında
Özgür Gündem yazarı Murat Çakır “Emperyalizmin yeni Marshall Planı” yazısıyla Yorum sayfasında
Gündem sayfaları
- “Meselenin özüne gelelim: Başkan dağıttı”; CHP'nin anayasa uzlaşma komisyonundan kalkıp masayı dağıtması ve Erdoğan'ın fiili diktatörlüğünü anayasal zemine oturtma hedefinden uzaklaşması anlatılıyor.
- “Savaşın sonucu ölüm” başlıklı yazıda Ankara'da TAK'ın üstlendiği patlamanın Saray - AKP savaşının bir sonucu olduğu anlatılıyor.
- "Hatay'da mezhepçi provokasyona yer yok" başlığıyla Hatay Halk Meclisleri'nin bölgedeki Arap Alevileri hedef göstermeleri hakkında bulundukları suç duyuruları yer alıyor.
- "Cansel için susma: İntihar değil, cinayet" başlıklı yazıda Liseli Kadınlar'ın Cansel için yaptığı eylemler yer alıyor.
Dünya
"Yunanistan'daki çaresizlik atmosferi sokakta dağılıyor; Çiftçi isyanındaki arayış" başlıklı yazıda Syriza'nın AB'nin kemer sıkma politikalarına boyun eğmesiyle oluşan çaresizlik atmosferinin adım adım sokakta dağıldığı ve çiftçilerin bir ayı geçkindir sokakta oluşu anlatılıyor.
5 Deniz
- "Sınır ötesi provokasyonla varlık yokluk savaşı; AKP'nin Suriye hezimeti" başlıklı yazıda Halep'teki cihatçı çetelerle bağlantısı kesilen AKP iktidarının 13 Şubat'tan bu yana sınır ötesi provokasyonlarla bir varlık yokluk savaşı verdiği anlatılıyor.
- "Rusya - ABD masada anlaştı sahaya daha var" başlıklı yazıda Rusya ve ABD'nin Suriye'de ateşkes için mutabakata varması önemli bir gelişme gibi görünse de sahada şimdilik bir karşılığı olmadığı anlatılıyor.
Kibele
- "Kadın dayanışmasında işler yolunda gidiyor" başlıklı yazıda; kadınların bir "Hadi" ile yola çıktıkları ve kendi çizdikleri yolla dayanışma ağlarını ördükleri anlatılıyor.
- Mor Patika'da Rusya Toprak ve Özgürlük Örgütü'nden Vera Zasuliç anlatılıyor.
- "8 Mart'ta eşitlik ve özgürlük için kadınlar ayağa kalkıyor" sayfasında kadınların 8 Mart program yer alıyor.

Emek
-DİSK 15. Genel Kurulu “Tarihsel sorumluluğumuza uygun davrandık” başlığıyla anlatılıyor.
-Soma Davası’nın ifadeleri ise “Katliama giden yol ifadelerde” başlığıyla belirtiliyor.
Kent – Doğa
"Cerattepe; bir kent olarak direniş" başlıklı yazıda Artvin Halkı'nın Cengiz Holding'e karşı direnişi anlatılıyor.
Halkın Mühendisleri
"Ormanı kestik, dikey bahçe verelim; cinayete peyzaj süsü" başlıklı yazıda kentlerde ormanların yok edilerek yerlerine uydurulan dikey ormanların birer peyzaj olmadığı anlatılıyor.
Hukuk
"Kişisel verileriniz itinayla korunur" başlıklı yazıda Meclis Komisyonu'na gelen kişisel verilen korunması kanunu anlatılıyor.
Sermaye
"AKP'den sermayeye bir destek daha, anahtar teslimi fabrika" başlıklı yazıda AKP'nin fabrika kurma işine girdiği ve sermayeye verdiği destek anlatılıyor.
Atölye
"Cerattepe'yi kaybettiniz, savaşı da kaybedeceksiniz" başlıklı yazıda AKP diktasının tüm karanlık oyunlarına rağmen geri adım atmayan Cerattepe halkı ve faşizme karşı direnecek olanlar anlatılıyor.
Tarih
"Halkçı tıbbın kurucusu, kiliseye tehdit, feodalizme bela, kapitalizme tehlike... Kim bu cadılar?" başlıklı yazıda 14. ve 17. yüzyılları arasında otoriteye boyun eğmeyen kadınlar anlatılıyor.
Bir Kitap Bir Film
Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru kitabı anlatılıyor.
Forum
İki yaşına giren Ahmet Atakan kütüphanesi "Bu çorbada herkesin tuzu var" başlıklı yazıda anlatılıyor.
Sokağın Sesi
- "Barıştan haber ver" başlıklı yazıda Haber Nöbeti anlatılıyor.
- "Faşizme ve sömürüye karşı ayağa kalk" başlıklı sayfada ise emeklilerin, gençlerin ve kadınların eylemleri anlatılıyor.
- Halkevleri'nin 84. yaşı vesilesiyle tutuklu gazeteciler Erdem Gün ve Can Dündar için Silivri'deki Umut Nöbeti'ni devralması da Sokağın Sesi'nde.

Arka Kapak
“Uçurtma’ya takıl” başlığıyla Uçurtma Çocuk Dergisi gönüllüleriyle söyleşi yer alıyor.

  • Halkın Sesi sayı 252