247. sayı

Halkın Sesi Gazetesi 247. Sayısı "Bu sesi duymayan, katili tanımayan kalmasın" manşetiyle çıktı.

"Yoksulun barikatı" başlıklı yazısı ile Ferda Koç, "Kapıkulu sendikacılığına doğru" adlı yazısı ile Tufan Sertlek, "Ortadoğu'da devrimci bir yol yok mu?" adlı yazısı ile Ali Ergin Demirhan gazetemizin bu sayısında köşe yazılarıyla yer alıyor.

2. sayfada, "Bilinci eyleme dönüştürme zamanı" başlığı ile Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında (3, 4, 5. sayfalar);

"Oylama değil oyalama" başlıklı yazıda, 1 Kasım seçimleri sonrası AKP'nin savaş politikasıyla birlikte içeride ve dışarıda yürüttüğü siyaset ve Anayasa değişikliği ile Başkanlık sistemi tartışmalarını açması değerlendiriliyor.

Savaş konseptini "güçlü iktidar ihtiyacı" söylemiyle perçinleyen Erdoğan'ın, MHP'yi sağ siyaset arenasında AKP karşısında siyasetsizliğe itmiş olmasıyla ilgili, "Saray'ın projesi MHP'yi eritmek" başlıklı yazı yer alıyor.

"Kürt savaşı yeni boyutlar kazanırken... Hendekler yön veriyor" başlıklı yazıda, Kürt coğrafyasında askeri çatışma alanı yaygınlaşırken AKP'nin gerillayı tasfiye etme ve halkı teslim alma politikası ile buna karşı kitle mücadelesiyle bütünleşmeyi hedefleyen kent milislerinin direnişi değerlendiriliyor.

5 Deniz sayfalarında (6, 7, 8. sayfalar);

AKP'nin Ortadoğu krizi, emperyalistlerin konumlanışı ve Suudi Arabistan'ın öncülüğünde Riyad'da düzenlenen konferansa karşı Demokratik Suriye Kongresi yer alıyor.

Sermaye sayfasında, AKP'nin 2016 Yılı Eylem Plan'ında yer alan "icraatlar ve reformlar" değerlendiriliyor.

Dünya sayfalarında (10, 11 sayfaları);

"Venezüella'nın seçimi: Malumun ilanı" başlığı ile Venezüella seçimleri yer alıyor.

"Okullar bizimdir!" başlığı ile de, Brezilya'da eğitimin piyasalaştırılmasına karşın 205 okulun işgal edilmesi yer alıyor.

Emek sayfalarında (12, 13. sayfalar);

DİSK Dev Sağlık-İş'te örgütlenen diş teknisyenleri ve Adana Balcalı Hastanesi'nde direnişte olan işçiler var.

13. sayfada ise, ödenmeyen maaşları için mücadele eden SİDEMİR işçileri, İstanbul Anadolu Adalet Sarayı ve Taraf gazetesi çalışanları yer alıyor.

Kent-Doğa sayfasında "Mevsimler dönüyor Cerattepe direniyor" başlıklığı ile Cerattepe direnişi ve Beyoğlu'nun kentsel dönüşüm ile "arındırılması" yer alıyor.

Kibele sayfasında Özgecan Davası'nın kadın mücadelesi açısından değerlendirilmesi ve Mor Patika'da Hindistan'dan bir kadın özsavunma örgütü olan "Kırmızı Tugaylar" yer alıyor.

Hukuk sayfamızda ise, Anayasa Mahkemesi'nin internet yasasını iptal etmemesi ve sansürü onaylaması yer alıyor.

19. sayfamızda, "Halkın Sesi Gazetesi'ni nasıl daha verimli hale getiririz?" tartışmasını yaparak, düzenli gazete toplantıları yapan Ege Halkevi'nin deneyim aktarımı yer alıyor.

Atölye sayfalarımızda, Saray diktasının savaş konsepti ile yürüttüğü pasifikasyona karşı politikleşme tartışılıyor: "Ekmeğe ekmek, şaraba şarap"

Halkın Mühendisleri sayfasında, Yıldız Sarayı'nın Cumhurbaşkanlığı'na devredilmesi ve iktidar ideolojisinin simgeleri yer alıyor.

Tarih sayfasında 2. Enternasyonal ve savaş karşıtı sosyalist tutum yer alıyor.

24 ve 25. sayfalarda ise, üniversitelerde gerici saldırılara karşı gençliğin üniversite savunması ve İslamcı gruplar yer alıyor.

Bir Kitap/Bir Film sayfasında, Gece Vurgunu isimli film ve Albert Camus'un Yabancı isimli kitabı değerlendiriliyor.

27. sayfamızda Sokağın Sesi sayfası yer alıyor.

Arka kapağımızda ise, Ankara Katliamı'nın ikinci ayında gerçekleştirilen anmalar ve Eskişehir 10 Ekim tutsaklarının davası yer alıyor.

  • Halkın Sesi sayı 247