245. sayı

Halkın Sesi 245. Sayı "Diren dünya" manşetiyle çıktı

"Neden direnmedik, nasıl direnebiliriz?" başlıklı yazısı ile Ferda Koç gazetemizin bu sayısında köşe yazısıyla yer alıyor.

2. sayfada "AKP iktidarda oldukça 'normale' dönülemez" başlığı ile yol yazısı var

Gündem sayfalarında (3, 4, 6 sayfaları);

"Yüzde 49'u zor tutuyoruz!" başlıklı yazıda AKP'yi iktidar yapan yüzde 49'un sağlam bir temele dayanmadığı, daha çok ekonomik beklentilere dayalı açığa çıkması ele alınıyor.

"Erdoğan'ın G20 hüsranı" başlıklı yazıda Erdoğan'ın kaybettiği meşrutiyeti emperyalistlerle pazarlık masasına oturarak tekrarda el etme çabası yer alıyor.

"Savaş insiyatif savaşı" başlıklı yazıda ise Kürt Hareketi ve AKP arasındaki savaş yer alıyor.

5 Deniz sayfalarında ise (8, 9 sayfalar);

"AKP dış politikasının tabutuna son çiviler" başlıklı yazıda Suriye'de IŞİD'e karşı bütün tarafların ortak mücadele yürüteceği, AKP'nin ise ABD'nin kendisine çizdiği sınırlar içinde kısıtlı bir rol oynayacağı ele alınıyor.

Kürt güçleri Irak'ta Şengal'i, Suriye'de Hol'ü özgürleştirdi" başlıklı yazıda YPG/YPJ öncülüğünde oluşturulan Demokratik Suriye Güçleri adlı çatı örgütün IŞİD'e karşı başlattığı operasyonlar yer alıyor.

Dünya sayfalarında ise (10, 11 sayfalar);

Paris Katliamı'nın ardından emperyalist barbarlığa ve cihatçı katillere karşı halkların ortak bir mücadele yürütmesiyle ile ilgili "Paris'ten Rakka'ya çapraz ateş" başlıklı yazı var.

Yunanista'a SYRIZA'nın kemer sıkma politikalarına karşı emekçilerin genel greve çıkmasıyla ilgili "Yunanistan halkı sokaktan vazgeçmiyor" başlıklı yazı var.

Kibele sayfasında ise kadınların 25 Kasım'da erkek-devlet şiddetine karşı "yaşam, barış, özgürlük" diyerek sokağa çıkacağı ve Mor Patika'da Arîn Mîrkan var.

Emek sayfalarında (13, 14, 14)

AKP'nin 1 Kasım genel seçimleri öncesi emekçilere kadro vaadinden bulunmasıyla ilgili "Tüm taşeron işçilere kadro" başlıklı yazı yer alıyor.

Erdoğan ve Koç'un aynı meseleye dikkat çekiyor: Eşitsizlikle yönetilen bir kapitalizmin sonuna gelindiği, asgari ücret meselesinin artık 3-5 kuruş meselesi olmadığı yer alıyor.

"Kazanan biziz ama yetmez" başlıklı yazıda 7 Haziran'a kadar asgari ücreti artırmanın ülkeyi iflasa sürükleyeceğinin savunan AKP'nin emekçilerin bu talebine daha fazla direnememesi yer alıyor.

Kent Doğa sayfalarından (16, 17 sayfaları);

Meraların kentsel dönüşüme açılmasıyla ilgili "Ot değil beton bitecek" başlıklı yazı var.

17. sayfada ise kent kent direniş haberleri yer alıyor.

Halkın Mühendisleri sayfasında kadın mühendislerin meslek örgütlerinde ki erkek egemenliğe karşı isyanları yer alıyor.

Üniversite sayfasında "Tacize karşı birleşme, özgücümüze güvenme vakti" başlıklı yazı yer alıyor.

Hukuk sayfamızda ise 10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili dava süreci yer alıyor.

Tarih sayfasında "Ekim Devrimi'nin mirası" başlıklı yazı yer alıyor.

Çeviri sayfamızda Haydar Eid'in Filistin ile ilgili "Yeni bir intifada mı?" başlıklı yazı yer alıyor.

23. sayfada Sokağın Sesi sayfası yer alıyor.

Arka sayfamızda ise "Fırat'ın iki yakası direnişe ses verdi" başlığı ile Silvan, Paris ve Beyrut için yapılan eylemler yer alıyor.

  • Halkın Sesi sayı 245