244. sayı

Halkın Sesi Gazetesi'nin 244. sayısı 'Sandık aklamadı, defter kapanmadı' manşetiyle çıktı

Ali Ergin Demirhan "Yönet yönetebilirsen" başlıklı yazısında AKP'nin seçimlerden oyunu yükselterek çıkmasına rağmen kriz dinamiklerinin hala canlı olduğuna değinirken, Ferda Koç ise AKP'nin terör, savaş siyasetiyle sağın genelini arkasında saflaştırmayı başardığını, buna karşı Kürt coğrafyasında olduğu gibi direnilebilen yerlerde direnilebildiğini belirttiği "Seçimin özeti: AKP sağı teslim aldı, direnen kazandı" yazısıyla yer alıyor.

2. sayfada "Korkuyu Saray'a, cüreti sokağa taşıyacağız" başlığı ile Yol yazısı var.

Gazetenin 3. sayfasında, 1 Kasım Genel Seçimi 'ne ilişkin istatistiki veriler ile meclise giren partilerin 1 Kasım ve 7 Haziran seçim sonuçlarının karşılaştırıldığı bir infografik yer alıyor.

4 ve 5. Sayfalarda, Erdoğan ve AKP'nin seçim sürecinde izlediği siyaset vurgu yapıldı, HDP ve sol-sosyalist kurumlara yönelik saldırılarla yapılan sindirme çalışması hatırlatıldı. AKP'nin medya, Cemaat ve sola dönük operasyonlarının devam edeceğinin belirtildiği sayfada seçim sonuçlarının Erdoğan'ın zafer kazanmasından çok tasfiye olmasını engelleyen bir durum olduğu vurgulandı.

6. sayfada MHP'nin seçim sürecinde aldığı tutumun AKP'nin oylarına etkisi ve CHP'nin siyasi atmosferdeki sağ kuşatmaya rağmen Kürt düşmanlığı rüzgarına kapılmamasının oylarının artışındaki etkisi değerlendirildi.

7. sayfada Türkiye'de onuncusu düzenlenecek olan G20 zirvesinin ne olduğu anlatılırken bu yıl Antalya'da gerçekleşecek olan zirvenin gündemi ve sosyalistlerin programı aktarıldı.

8 ve 9. sayfalarda savaş politikalarının baskısı altında seçime giren HDP'nin oy-vekil kaybının sebepleri değerlendirilirken yüzde 10 barajını kılpayı aşmış olmasına rağmen Erdoğan'a başkanlık yolunu kapatmayı başardığı vurgulandı. Egemenlerin "hendek kazılan yerlerde HDP kaybetti" söyleminin aksine seçim sonuçlarının sokağa çıkma yasağı ilanlarına direnilebilen yerlerde HDP'nin kazandığının göstergesi olduğuna değinildi. 7 Haziran seçimine oranla 1 Kasım'daki seçim çalışmasının geride olmasının sebeplerinin tartışıldığı yazıda seçim bitmesine rağmen Kürt coğrafyasındaki savaş ortamının bitmediği hatırlatıldı.

10. sayfada 1 Kasım genel Seçimi sonrası sosyalistlerin tutum ve açıklamalarına yer verildi. Bu kapsamda Halkevleri, HTKP, EHP, ÖDP, BHH, EMEP, KP ve SYKP'nin seçim sonrası açıklamaları değerlendirildi.

11. sayfada AKP'nin savaş politikalarıyla kendisini seçmek zorunda bıraktığı Türkiye halklarının neden istikrarı seçmek zorunda kaldığı ve bunun tarihsel kökenleri değerlendirildi.

12. sayfada 1 Kasım Genel Seçimi sonrası kadınların Saray'ın düzenine kaşrı ilk barikatı kuracağı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü'nün kadın hareketi açısından nasıl değerlendirileceği tartışıldı. İnceliklerin şairi Gülten Akın'ın şiirleri ve hayatına yer verildi.

13. sayfada emek hareketinin önümüzdeki dönem mücadele programına dair DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile röportaj var. Çerkezoğlu, sermayenin emeğin haklarının geriletilemediği her saniyeyi, her dakikayı kayıp olarak gördüğünü, bu nedenle tek parti iktidarının sermaye tarafından sevinçle karşılandığını belirterek, "Onlardan önce davranmalı, emeğin hakları için üzerlerine yürümeliyiz" dedi.

14. sayfada AKP seçim zaferini yaşarken Kazdağları'ndan gelen madene karşı köylülerin isyan sesinin önümüzdeki dönem iktidarın geriletilmesi mücadelesindeki önemi tartışıldı.

15. sayfada sermaye örgütleri ve emperyalistlerin 1 Kasım Genel Seçimi sonrası AKP için açıkladıkları tebrik mesajlarının anlamı değerlendirildi: "Hizmet ettiğin sürece bizimlesin" Arka sayfada 10 Ekim Ankara Katliamı'nın birinci ayında katliamda yitirilenlerin ardından dostlarının o günden bu yana yürüttükleri mücadele anlatıldı.

  • Halkın Sesi sayı 244