236. sayı

Halkın Sesi gazetesi, 236. sayısı "Sokak Meclis'i beklemez" manşetiyle çıktı.

"Şahmerdan kendini şah sanıyor" başlıklı yazısı ile Samut Karabulut, "Yıkmadıkça yıkılmayacak" başlıklı yazısı ile Ferda Koç ve "Polis gaz attıkça göbek atmak: Onur!" başlıklı yazısıy ile Yıldız Tar bu sayının köşe yazarları.

2. sayfada, "Bu oyunu seyretmeyeceğiz, bozacağız!" başlığı ile Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında (3, 4 ve 5. sayfalar); "Özgürlük çocuk oyuncağı" sloganıyla düzenlenen Halkevleri Yaz Okulları kapanış şenliklerinin yer aldığı "Özgürlüğün rengi mahalleleri donatıyor", PYD'nin sınırı IŞİD'den temizleyerek ilerleyişi üzerine, AKP'nin savaş naraları atmasının değerlendirildiği "Namlusu Suriye'ye mesajı içeriye", koalisyon tartışmaları sürerken, hükümet kurma sürecini ağırdan alan Tayyip Erdoğan'ın erken seçim hayallerinin tartışıldığı "Dilinde koalisyon aklında erken seçim" başlıklı yazılar yer alıyor.

5 Deniz'in gündeminde Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele ekseninde süren uluslararası savaşta ABD nazarında kredisini tüketen AKP ve YPG/YPJ güçlerinin Suriye'de artan etkisinden rahatsız olan Erdoğan'ın savaş hayalleri var.

Dünya sayfasında IMF'nin dayatmalarını referanduma götürerek, kemer sıkma politikalarına "Hayır" diyen Yunanistan var.

Sermaye sayfamızda Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinin ilk sıralarında yer alan metal ve enerji firmalarının ortak noktası olan sömürüyü inceliyoruz.

Emek sayfalarında ise temmuzda zam yapılan asgari ücret hesapları ile Manisa'da hayatını kaybeden mevsimlik tarım işçileri var.

Kent-Doğa sayfasında maden şirketlerine karşı direnen ve en son Cengiz Holding'i Cerattepe'den kocan Artvinliler var.

Orta sayfalarımızda hükümet kurma tartışmaları sürerken, Meclis'i beklemeyen ve AKP'nin talan, savaş, gericilik politikalarına karşı sokağa çıkanlar var.

Kibele'ye, kadına yönelik şiddet sorunun çözülmesi için kadınların mecliste, meydanlarda dile getirdikleri taleplerini taşıdık.

Halkın Mühendisleri sayfamızda fabrikaların çöplüğü haline gelen ve halk sağlığını tehdit eden Ergene Nehri var.

Hukuk sayfamızda ise toplanma ve yürüyüş hakkını ihlal eden kolluk kuvvetleri var.

Atölye sayfalarımızın konusu; işçi sınıfını iktidara taşıyan ve işçi sınıfının kurucu politik iradesini ve tarihsel çıkarlarını temsil eden özel politik mücadele örgütü olan devrimci parti ile devrimci bir partinin yaratılması ve günün devrimci çizgisinin devrimci sınıflar içerisinde örgütlenmesi süreci olarak partileşme süreci.

Tarih sayfamızda Kaç-Ak Saray'da kurulan milyonluk iftar sofrası tartışmalarının ardından tarihten örneklerle dindarlık gösterileri var.

23. sayfamızda Mike Whitney'den çevirdiğimiz "Pentagon'un 2105 stratejisi" başlıklı yazı yer alıyor.

24. sayfamızda AKP'nin eğitimin piyasalaştırılması ve gericiliğin örgütlenmesi projesi olan "Okullar Hayat Olsun" ve proje kapsamında dinci örgütlere tahsis edilen okullar yer alıyor.

25. sayfamızda "Cinsel taciz nedir" tartışması ve 26. sayfamızda YPJ komutanı Nesrin Abdullah ile yaptığımız röportaj yer alıyor.

28. sayfamızda Sokağın Sesi ve arka sayfamızda ise, "Ağacı sev, ayıyı öp, kervana katıl" diyerek tura çıkan Üç Beş Ağaç Kervanı var.

  • Halkın Sesi sayı 236