234. sayı

Halkın Sesi gazetesi, 234. sayısı "Haziran 2013'ten Haziran 2015'e Diktatör kaybetti biz kazandık" manşetiyle çıktı.

2. sayfada, "Gerilettik şimdi süpürmek gerek" başlığı ile Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında (3, 4, 5 ve 6. sayfalar); Halk İsyanı'yla başlayan AKP'nin çöküşünün, seçim döneminde sol müdahaleyle sürdürülmesinin önümüzdeki dönem açısından öneminin tartışıldığı "Erdoğan aşağıya, tarihin sarkacı sola", sallantıdan çöküşe AKP'nin üç yılının öyküsü "Halk sarstı, halk yıktı", seçim sonrasındaki koalisyon tartışmaları üzerine "Sorun koalisyonda değil Erdoğan'da" ve AKP'nin gerilemesinin CHP'nin siyasetine etkilerinin değerlendirildiği "CHP iktidar denkleminde" başlıklı yazılar yer alıyor.

Dünya sayfasında ise seçimlerden solun güçlenerek çıktığı İspanya var.

Sermaye sayfamızda seçim döneminde muhalefet partilerinin asgari ücreti artırma vaatlerine karşı AKP'nin bu tutarların gerçekçi olmadığını ileri sürerek sermaye örgütlerini arkasına almaya çalışmasında destek bulamayışı var.

Emek sayfalarını hala süren metal işçilerinin direnişine ve sendikalı olup işten atılan ancak direnerek kazanan Devrimci Sağlık-İş üyesi Maltepe Hastanesi işçilerine ve Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçilerine ayırdık.

Kent-Doğa sayfasını ise "Katil projelerinizin kökünü kazıyana kadar!" başlığıyla Kuzey Ormanları'ndaki 3. Köprü projesine, Kaçkar Dağları'nın eteklerindeki Yeşil Yol projesine ve Çanakkale'deki köprü projesine karşı direnişlere ayırdık.

Orta sayfalarımızda, seçimlerde HDP tercihinin AKP'yi nasıl gerilettiğini; HDP'nin seçim sürecindeki tavrını, Kürt illerindeki ve Fırat'ın batısındaki seçim sonuçlarını, solun ve barışın kazanımını irdeleyerek tartışıyoruz.

Kibele'de Anayasa Mahkemesi'nin resmi nikah kıymadan imam nikahı kıymayı yasallaştıran kararını, adım adım şeriat hukukuna gidiş açısından tartışıyoruz.

Sağlık sayfamızda Samsun'da öldürülen Op. Dr. Kamil Furtun için ülkenin dört bir yanında iş bırakan sağlık emekçileri var.

18. sayfamıza, AKP'nin mezhepçi politikalarına ve cihatçı çetelere karşı Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisleri'nin 24 Mayıs'ta Hatay'da gerçekleştirdiği "Büyük Serinyol Buluşması"nı taşıdık.

19. sayfamızda ise Türkiye'de bu yıl 23-28 Haziran tarihlerinde 23. kez kutlanacak olan Onur Haftası yaklaşırken, LGBTİ hareketini tartışıyoruz.

Atölye sayfalarımızın konusu; son yıllarda teoriye karşı azalan ilgi, devrimci teorinin temellerini çürütmeye yönelik karşı devrimci saldırı ve teorinin itibarsızlaştırılması karşısında, teorik-politik bir devrimci eylem içerisinde "kitap okuma".Tarih sayfamızda Erdoğan'ın "başkanlık" hayaliyle tartışılmaya başlayan, Türkiye'deki tek adamlık hallerini inceliyoruz.

Üniversite sayfasında, üniversitelerdeki faşist örgütlülüğe karşı devrimci gençlik hareketini, üniversite yönetimlerinin buna karşı aldıkları tavırları, DTCF'de yaşananlar özelinde inceliyoruz

Hukuk sayfamızda Gezi'nin ardından yaşanan polis şiddeti ve cezasızlık, Halkın Mühendisleri sayfamızda ise büyük şirketlerin çalışanlara yönelik "Güvencesizlik oyunları" var.

26. sayfamızı 8. yılında "Özgürlük çocuk oyuncağı" diyerek yola çıkan Halkevleri Yaz Okulu'na, 27. sayfamızı Sokağın Sesi'ne ayırdık. Arka sayfamızda ise Haziran İsyanı'nın ikinci yıldönümünde, ülkenin dört bir yanında yapılan eylemler var.

  • Halkın Sesi sayı 234