229. sayı

Halkın Sesi gazetesinin 229. sayısı "Hedef AKP'yi geriletmek" manşeti ile çıktı

"Kadın hareketi erkek 'adalet'le karşı karşıya" başlığı ile Sevinç Hocaoğulları, "Neoliberal gericiliğe direnişte, direnişin içinde laiklik" başlığı ile Çağlar Özbilgin, "Gönül gözüyle gördü, insanı kalpten sevdi" başlığı ile İnönü Alpat yazıları ile Halkın Sesi'nde.

2. sayfada, "Sokak iktidarı üzerine yürümeli" başlığı ile Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında, (3, 4 ve 5. sayfalar) AKP içinde derinleşen çelişkiler, müzakere sürecindeki gelişmeler, iç güvenlik yasasının İzmir'deki pilot uygulamaları var.

5 Deniz'in gündemi Tikrit Savaşı'nın taşıdığı çelişkiler ve zorluklar, AKP'nin arada kalması, Suriye Ordusu'nun hareket alanı kazanması.

Dünya sayfasında gündem Meksika tipi başkanlık rejimi: "Erdoğan'ın hayallerinin ülkesi"

Kibele sayfasının gündemi Özgecan Aslan'ın ardından isyanla kurulan kadın dayanışmaları.

Hukuk sayfasında, İstanbul Sözleşmesi'nin gereklerinin yerine getirilmemesi işlenirken Sevinç Hocaoğulları'nın yazısı yer aldı.

Emek sayfasında işçilerin artan direnme eğilimlerinin sermaye açısından endişe verici olduğu "Rüzgar ekenlerin fırtına korkusu" başlığı altında ele alındı. Emek'in diğer sayfasında ise Kadın emeği Platformu'nun emek hareketi içinde ileri bir adım olarak öne çıkması işlendi.

Yüzyüze sayfasında iktisatçı yazar Mustafa Sönmez ile Merkez Bankası etrafında dönen tartışmalar üzerine yapılan söyleşi yer alıyor.

Halkın Mühendisleri sayfasında mobbing konusu "Ütüm düzgün yüzüm buruşuk" başlığı ile ele alındı.

Halkın Sesi'nin orta sayfasında Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ile seçim süreci üzerine yapılan söyleşi yer aldı. Kent-Doğa sayfalarında Gerze'ye termik santral yaptırmayan halkın 6 yıllık örgütlü mücadelesi ve Haziran İsyanı ile kurulan bağ incelendi.

Üniversite sayfasında, 5. Gençlik Filmleri Festivali'nin perdelerini 'öteki'ler için açması yer aldı.

Yaşar Kemal sayfasında, "Gönül gözüyle gördü, insanı kalpten sevdi. Ölse ne gam!" başlığı ile İnönü Alpat'ın yazısı yer aldı.

Atölye sayfalarında "Hep taktik mi yapacağız?" başlığı altında strateji, taktik kavramları ele alındı. Ayrıca "Karanlık gibi geçilmez, yıldırım gibi ani" başlığı altında da gerilla savaşındaki ve tarihsel deneyimlerden stratejik ve taktiksel hamleler işlendi.

Tarih sayfasında Tufan Sertlek, "Çünkü ben kıskanç bir tanrıyım" başlığı altında dinlerin resim ve heykelle ilişkisini inceledi.

Gündem sayfasında "Neoliberal gericiliğe direnişte, direnişin içinde laiklik" başlığı ile Çağlar Özbilgin'in yazısı yer alırken Özgür Meclis deneyimi işlendi.

Medya sayfasında Önder Özdemir "50 yıl sonra yeniden Sinematek" başlıklı yazısında Türkiye'nin en büyük dijital sinema kütüphanesini ele aldı.

Çeviri sayfasında Immanuel Wallerstein'in "IŞİD'le savaşmanın gerçekliği" başlıklı yazısının çevirisi yer aldı.

Berkin Elvan sayfasında, katledilişinin birinci yılında sokakta anılan Berkin Elvan eylemleri, "Umudun direnişçi çocuğu Berkin Elvan" başlığı altında işlendi.

Sokağın Sesi sayfalarında son 15 günün sokak eylemleri var.

Arka kapağın gündemi ise 8 Mart'ta isyanı sokağa taşıyan kadınlar.

  • Halkın Sesi sayı 229