226. sayı

Halkın Sesi'nin 226. sayısı "Hesap kabardı, sigorta attı" manşeti ile çıktı.

"Fitneyse fitne: Eşitlik olmadan adalet olmaz!" başlığı ile Özge Ozan, "Biz bitti demeden bu dava bitmez!" diyen Av. Mehmet Ümit Erdem, "Parasız eğitim için ileri" diyen Arda Araz, "Din, devlet, özgürlük III – Sosyalistler laik midir?" yazısıyla Ferda Koç, "İzlanda Mutfak Devrimi'nde sosyal medya ve Wiki-Anayasa"yı yazan Önder Özdemir, bu sayının köşe yazarları.

2. sayfada, "Bu toprağın, bu sokağın siyaseti için..." başlığıyla Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında, (3, 4 ve 5. sayfalar) Kobanê zaferi, başkanlık seçimi tartışmaları, İHH'nin AKP eleştirisi ve AKP'nin iflas eden Kürt politikası yer aldı.

Dünya sayfasında, iç savaşa sürüklenen Ukrayna'da Ocak ayında şiddetlenen çatışmalar işlendi.

5 Deniz'de 'Direniş ekseni'ni hedef alan İsrail'in cihatçılarla ittifakı ve Suriye'deki savaşın sürekliliğini istemesi incelendi.

Kibele sayfasında 1 Şubat'ta ülkenin dört yanında 'Eşitiz, biz varız' sloganıyla sokağa çıkacak olan Halkevci Kadınlar var.

Kadın sayfasında, "Fitneyse fitne: Eşitlik olmadan adalet olmaz!" başlığı ile Özge Ozan'ın yazısı yer alıyor.

Emek sayfasında, işçi sınıfının sermaye saldırılarını göğüslemesi, "#Direnİşçi deneyim biriktiriyor, umudu büyütüyor" başlığıyla işlendi.

Diğer Emek sayfasında ise, metal işçilerinin grevi yer aldı.

Sermaye sayfasında, Erdoğan'ın Merkez Bankası'na "faizi düşür" baskısı, "Faiz düşmüş neyime…" başlığı ile ele alındı.

Enerji sayfasında Antalya, Diyarbakır ve İstanbul'da yaşanan ve giderek yaygınlaşan enerji hakkı eylemleri incelendi.

Kent-Doğa sayfalarında, yeni mülksüzleştirme dalgası olarak gelen yeni imar düzeni ve Artvin'den Kocaeli'ne, İstanbul'dan Kırklareli'ne birçok kentten direnişler tam sayfada toplandı.

Halkın Mühendisleri sayfasında, dört yanda alarm veren hava kirliliği, "Temiz bir hava, derin bir nefes…" başlığıyla ele alındı.

Hukuk sayfasında, "Biz bitti demeden bu dava bitmez!" diyen Av. Mehmet Ümit Erdem'in yazısı yer alıyor.

Üniversite sayfasında, aklın ve bilimin otoritesine tahammül edemeyen AKP'nin hamleleri "Sarıklı hoca gençliğe taktı" başlığıyla anlatıldı.

Çeviri sayfasında Immanuel Wallerstein imzasıyla "Kaos içinde yaşamanın ıstırabı çok kutuplu dünyamız" yazısı bulunuyor.

Atölye sayfasında AKP devleri inceleniyor.

Dosya sayfasında "laiklik" konusu Ferda Koç'un "Din, devlet, özgürlük III – Sosyalistler laik midir?" yazısıyla devam ediyor.

Tarih sayfasında Tufan Sertlek, İslam ve köleliği irdeliyor.

Medya sayfası dünyadan sosyal medya ve devrimler ilişkisini takip etmeye devam ediyor. Önder Özdemir bu sayı İzlanda Mutfak Devrimi'ni anlatıyor.

Ankara Özel sayfasında, Batıkent'teki ulaşım hakkı mücadelesi işlendi.

Kültür-Sanat sayfasında, İzmir Konak Halkevi Kültür Sanat Atölyesi'nin "Çarşamba buluşmaları" deneyimi aktarılıyor.

Sokağın Sesi sayfalarında, eğitim hakkı eylemleri, Ali İsmail davasının ardından sokaklara dökülenler, Hrant anmaları yer aldı.

  • Halkın Sesi sayı 226