225. sayı

Halkın Sesi'nin 225. Sayısı "Direnmek görevdir" manşeti ile çıktı.

"Asıl Engel seçim barajı değil, sandık siyasetinin kendisi" başlığı ile Ali Ergin Demirhan, "Sermaye birikiriyor, direniş büyüyor" diyen Erdoğan Demir, "Marmara için savunma vakti" diyen Çiğdem Çidamlı, "Din, devler, özgürlük II" yazısıyla Ferda Koç, "Wall Sreet deneyimi"ni yazan Önder Özdemir, bu sayının köşe yazarları.

2. sayfada, "Devlette, toplumda, dünyada; her alanda gericiliğie karşı mücadeleye" çağıran Yol yazısı var.

Gündem sayfalarında, IŞİD çizgisinde yayın yapan bir sitenin, karşılık bulan tekil eylem çağrılarını, Niğde davasını, Cizre çatışmaları sonrası Kürt hareketinin durumunu, HDP'nin parti olarak seçime girdiğini yazdık. 3, 4 ve 5. Sayfalarda.

Dünya sayfalarına bu sayı, : "Cihatçının namlusu kime bakıyor?" diye sorarak Charlie Hebdo katliamını, "Cihatçılar baba ocağına dönerken" başlığıyla emperyalistlerin cihatçılarını kullanmaya devam ettiğini anlattık.

5 Deniz'de Suriye'deki savaşta Afrin'e dikkat çektik.

Kibele sayfası bu sayı "Aile ve Nüfusun Korunması Programı'nı açıklayan hükümet "annelik kariyeri" ile ne kastediyor, onu anlatıyor.

Metal işçisi grev dedi. Emek sayfası yazdı.

Maltepe Üniversitesi Hastanesi direnişçilerinden ikisi ile söyleşi yaptık. 11. Sayfada.

TÜSİAD'ın AKP'ye yönelik eleştirilerine ragmen ikilinin ilişkisi devam etti. Sermaye sayfası "Ayrılsak da beraberiz" diyor.

Üniversite sayfası Tayyip'in hayalindeki üniversiteyi anlatıyor: Kampüsler külliye, dekanlar kul köle.

Köyleri talan eden yasal düzenleme ve uygulamalar zincirini "AKP'den satılık köy" başlığı ile Kent-Doğa sayfamızda anlattık.

Halkın mühendisleri, temiz bir çevreyi "İsyan, devrim, bisiklet yolu" diyerek anlatıyor.

Hrant Dink'in öldürülüşünün yıldönümünde "Hepiniz oradaydınız, hepimiz buradayız" diyoruz. Sayfamıza "Ahparig" ismini veriyoruz.

Çeviri sayfasında I. Mittedrein ve V.Schwarz imzasıyla "Kriz içindeki Yunanistan'da sol iktidar beklentisi: Syriza seçimleri kazanırsa" yazısı bulunuyor.

Atölye sayfası ilgili kavramları tek tek açıkladığı "İslamofobi"yi anlatıyor.

Dosya konumuz, laiklik. Ferda Koç, Burjuva ve prolterer devriminin din karşıtlığını anlatıyor. Tarih sayfasında Tufan Sertlek, İslamiyet ncesi Arap toplumunda kadının yerini yazıyor.

Medya sayfası dünyadan sosyal medya ve devrimler ilişkisini taip etmeye devam ediyor. Önder Özdemir bu sayı Wall Street deneyimini yorumluyor.

Dinci gerici müfredat şimdiden okul öncesinde. Eğitim sayfası "AKP'nin tüm değerleri okul öncesinde" diye haber veriyor.

Bu sayı Sincan Özel sayımız var: Saraycık, barınma hakkı bayrağını açtı.

27. sayfada Sokağın Sesi Charlie Hebdo eylemlerine yer veriyor.

Arka kapak, işçi köylü, üniversitelinin yeni yıla direnişle girişini haberleştiriyor.

  • Halkın Sesi sayı 225