224. sayı

Halkın Sesi 224. Sayı 'Ağaç ağaç, kent kent, vadi vadi savunacağız' mansetiyle çıktı.

2015'i örgütlemeye çağıran "Yol" 2. sayfada.

Gündem sayfasında Davutoğlu ve Erdoğan arasında var olduğu söylenen gerilimin asıl olarak iktidar içinde ekonomi, Kürt sorunu ve dış politikalarda yaşandığını haberleştirdik: "Sarayda OHAL var". Gündem sayfalarımızda Özge Ozan köşe yazısında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dinci gericiliğin örgütlenmesindeki rolünü ele alıyor. Memur-Sen'in anti-kapitalistliğini ilan ettiği 'Yeniden Büyük Türkiye Sempozyumu' ve Kürt hareketi ile Akp arasındaki müzakere süreci de gündemlerimiz arasında.

5Deniz sayfamızda bu sayı "Suriye'ye siyasi çözümde hamle sırası Rusya'da" dedik: "Bu masayla barış zor."

Kobane sayfamızda "İnsanlık yaşasın, insanlar kampanyası" ile dayanışmayı Suruç'a taşıyan Halkevleri var.

Kibele sayfasında kadına yönelik şiddete karşı hazırlanan İstanbul Sözleşmesi'ni anlattık. Türkiye'deki toplantılarına kimler katıldı? Nedir bu İstanbul Sözleşmesi? AKP hengi dernekleri truva atı olarak kullanıyor?

Dünya sayfasında Rusya'yı sarsan ekonomik krizin ne getirebileceğini anlattık: "Ne olacak bu Emek sayfalarımızda bir yıl boyunca gerçekleşen kimisi hala sürmekte olan işçi direnişlerini A'dan Z'ye özetliyor.

Sermaye sayfasında büyüme oranlarını değerlendiriyoruz, Erdoğan neden inşaattan vazgeçmiyor?

Lise sayfasında Aralık ayında yolsuzluk eylemlerinden Milli Eğitim Şurası'na, homofobi karşıtı eylemden adalet arayışına sokakları ısındıran liselilerle, Liseli Genç Umut'la söyleşi yaptık.

Orta sayfamız 2014'ün sayfamıza sığmayacak direnişleri arasından seçmelerle hazırlandı. Sayfalarımız, yeni yılı direnişle karşılıyor.

Bursa halkı fabrikalarında daha fazla kar etmek için kentin ortasına termik santral kurmak isteyen sermayeye ve AKP'li belediyeye karşı mücadele veriyor. Kent-Doğa sayfası DOSAB termik santraline karşı mücadeleyi anlatıyor.

'Ev dediğin sertifika, adres borsa' Kent-Doğa sayfalarımızdan bir diğeri ise AKP'nin kurmaya hazırlandığı imar borsasını konu ediyor.

Hukuk sayfamızda Av. Mustafa Kurtul Karabulutlar Tekirdağ Saray halkının mücadelesini anlatıyor, 'Halkın Saray'ı'. Avukat Sercan Aran ise AKP'nin yap-boz tahtası yasalarını.

Çeviri sayfasında gündem Küba. Raul Castro'nun "Küba nereye gidiyor?" yazısını çevirdik.

Atölye sayfalarında "faşizm"i tartıştık: "Kavramsal kargaşa ustası olmak" 'Faşizme geçiş' saptaması ve bunu 'engelleme stratejisi' sömürge tipi faşizmin mekanik, ilerlemeci bir tarih anlayışıyla ele alınması politikasının iflası ve yenilgiye teslimiyettir Ferda Koç bu sayımızda 'Din, devlet ve özgürlük' yazısıyla yer alıyor.

Üniversite sayfamızda üniversitelerde harekete geçen gerici faşist çetelere direnen gençliği yazdık: "Faşistler baltayı taşa vurdu" Halkın Mühendisleri sayfasında gündemimiz patronun yerine hapis yatmak üzere aranan iş güvenliği uzmanı mühendisler.

Medya sayfasında İspanya'da 2011 işgal eylemlerinde sosyal medyanın nasıl kullanıldığını yazdık: "Biz Facebook'ta değiliz. Sokaklardayız"

Eğitim sayfası okullardaki gerici uygulamaların peşine düşüyor: Cin çarpmadı, veli çarptı

Sağlık sisteminde hak arama yolu şikayete indirgeniyor, sağlık emekçisi kıskaca alınıyor. Sağlık sayfamız "Hasta, hakkını arama, şikayet et" diyor.

Sokağın Sesi'nde Roboski'den, operasyonların yıldönümü protestolarına, Maraş katliamı eylemlerinden, eğitim hakkı eylemlerine 15 günlük sokağın özeti bulunuyor.

Arka kapakta 28 Aralık'ta Marmara Mitingi'nde buluşan binleri yazdık.

  • Halkın Sesi sayı 224