275. sayı

Halkın Sesi 275. Sayı "Başkanlık zorda umut hayırda" manşeti ile çıktı.

"Başkanlık zorda umut hayırda" manşetiyle çıkan Halkın Sesi gazetesinin 275. sayısında;
2. sayfada “Başkanlığa karşı umut halkın inisiyatifinde” başlıklı YOL yazısı bulunuyor.
3. sayfada Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ile başkanlık ve Halkevleri’ne yönelik saldırıları konuştuğumuz  Hayır komiteleri ve meclisleri kuracağız başlıklı söyleşi bulunuyor.
Gündem 4. ve 5. sayfalarda “Başkanlık için itaat ittifakı sallantıda” başlıklı yazıda Meclis’e gelen ve başkanlık sistemini getiren Anayasa değişikliğinin krizleri değerlendiriliyor.
6. sayfada Ferda Koç’un “Reisten daha tehlikelisi Reisin enkazı” başlıklı köşe yazısı ve İzmir saldırısı yer alıyor.
7. sayfada Reina Katliamı’nın yılbaşı kutlamalarını hedef gösteren gerici propaganda sonrası gerçekleşmesi ve yapılan gerici propagandaya dair iktidarın sessizliği teşhir ediliyor.
8. Gündem sayfasında Reina saldırısı sonrası saldırganı yakalamayan iktidarın laiklik çağrısı yapanları tutuklaması ve bugüne kadar IŞİD Türkiye içindeki eylemlerinde 295 kişiyi öldürüp 1024 kişiyi yaramasına ragmen sadece 7 kişinin tutuklu olması “AKP, IŞİDe neden dokunmuyor?” başlıklı yazıda değerlendiriliyor.
9. sayfada ise AKP tarafından beslenen IŞİD’in, Türkiye’yi hedef alması “IŞİD Türkiye savaşını başlattı” başlıklı yazıda değerlendiriliyor.
5Deniz, 10. ve 11. sayfalarda bulunuyor. “El-Babla çizgiyi aştı bedelini sahada ödüyor” başlıklı yazıda AKP’nin saplandığı El-Bab bataklığında müttekifi ABD’den istediği yardımı alamayışı ve İncirlik Üssü blöfü yer alıyor.
12. ve 13. sayfalarda Okmeydanı’nda bir kahvehanede laikliği savunan Halkevcilerin tutuklanması ve ardından yükselen laiklik çağrıları bulunuyor. İki Halkevcinin tutuklanmasının ardından sosyal medya, sokaklar, duvarlar, kafeler hatta Meclis kürsüsü, mahkeme salonu, amfilerde laiklik çağrısı yankılandı.
Kibele sayfasında kadınların laikliği savunduğu için tutuklanan Ayşegül Başar’a gönderdikleri mektup bulunuyor.
15. sayfada “Kadınların bekası için: Yeni bir laiklik, yeni bir ülke gerek” başlıklı MOR PUSULA yazısı bulunuyor.
Sermaye sayfasında “TÜSİAD Trumpın koltuğuna oturmasını bekliyor” başlıklı yazıda TÜSİAD’ın yeni yönetimi ve önümüzdeki dönem eğilimi değerlendiriliyor.
Emek sayfasında Can Kaya’nın “Asgari ücret, azami cüret!” başlıklı yazısı yer alıyor.
Hukuk sayfasında IŞİD’e karşı mücadeleye çağıran ve laikliği savunan Halkevcilerin halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek gerekçesi ile tutuklanması sonrası avukatlar IŞİD halkın bir bölümü mü sayılmakta? diye soruyor.
Halkın Mühendisleri sayfasında gerçekleşen elektrik kesintisinin sebepleri, Damat Berat’ın sabotaj ve siber saldırı çırpınışları yer alıyor.
Bir Film / Bir Kitap sayfasında Şili’de diktatör Pinochet’i koltuğundan eden referandumda “Hayır”ı örgütleyen muhalefetin hikayesini anlatan “NO” filmi bulunuyor.
23. sayfada “En büyük meselemiz çocuk” başlığı ile Türkiye’nin ilk Çocuk Çalıştayı yer alıyor. Çalıştayda çocuklar kendi ağızlarından Türkiye’de çocuk olmayı anlattı.
Sokağın Sesi, 22. ve 23. sayfalarda yer alıyor.
Arka kapakta Halkevleri üyesi iki kişinin tutuklanmasına neden olan laiklik bildirisi var.

  • Halkın Sesi sayı 275