222. sayı

Yenilenen yüzü ve içeriğiyle Halkın Sesi gazetesinin 4-17 Aralık periyotlu 222. sayısının manşeti: 'Emeği, doğayı ve kentleri savunmaya, Sarayları Yıkmaya!'

Halkın Sesi'nin 222. sayısı gazetenin yenilenen biçim ve içeriğiyle çıktı. 'Emek doğa ve kentleri savunmaya, sarayları yıkmaya' başlığı ile çıkan gazetenin manşetinde halkın AKP iktidarına karşı emek, kent ve doğa savunmasında yoğunlaşan direnişleri ve kibir ve korku içinde muhafızlarla dolu sarayında kendini sağlama almaya çalışan diktatör var.

* 'Fıtratımızda direniş var' başlığıyla Kibele sayfasının gündemi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele gününde Ankara gece nöbetinden Suruç/Kobane sınır eylemine kadınların mücadelesi.

* Gündem sayfalarında Türkiye içinden Kobane'ye yönelen IŞİD saldırısı ve AKP – IŞİD işbirliği, AKP ve HDP arası görüşmeler ve 'çözüm süreci'nde yaşanan gelişmeler, iktidar medyasındaki tasfiye operasyonunun arka planı, Rusya lideri Putin ve Erdoğan görüşmesi var. Yazarımız Ferda Koç Başbakan Davutoğlu'nun Dersim ziyareti sırasında Dersim Cemevi Dedesi Ali Ekber Yurt'un sunduğu talepleri 'Aleviliğe devlet himayesi talebi neye yarar?' başlıklı yazısında değerlendirdi. Eğitim-Bir Sen'in karma eğitimin kaldırılmasına yönelik girişimleri işlendi.

* Dünya sayfasında Ferguson'da halkın direnişi ve İngiltere'de harçlara karşı sokağa çıkan üniversitelilerin eylemleri yer alıyor.

* 5 Deniz sayfamızın gündemi Suriye savaşında Halep cephesinin durumu.

* Kobane sayfamızda muhabirimiz 16 yaşında bir çocuk savaşçının, Kobaneli Çekdar'ın hikayesini bizlere anlatıyor

* Emek sayfalarımızın gündemi Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın randevu vermek zorunda kaldığı BEDAŞ işçilerinin direnişi ve MESS'e direnen metal işçilerinin ve Yatağan işçilerinin mücadeleleri var. Soma'da işçi kıyımı bir diğer gündemimiz. Yazarımız Tufan Sertlek köşesinde TİS ve sınıf mücadelesini ele alıyor.

* Sermaye sayfasında 'ölüm madenleri için AKP-Türk-İş ittifakı başlığı ile hükümetin işbirlikçi sendikalarla kol kola üretim arttırması zorlamasıyla yeni katliamlara nasıl zemin hazırladığını işliyoruz.

* Gazetemizde 2015 bütçesini 'Halktan ve haklardan yoksun bütçe TBMM'de' başlığıyla ele alıyoruz.

* Ülke çağında bir kent ve doğa hareketi yaratma hedefini önüne koyan Halkevleri'nin 29-30 Kasım'da Ankara'da gerçekleştirdiği Çalıştay 'Hak mücadeleleri bir adım ileri' başlığı ile sayfalarımızda yer buluyor.

* Kent ve doğa sayfalarımızda; 2006'dan bu yana barınma hakkı için mücadele eden Dikmen Vadisi halkının Melih Gökçek'in Vadi'yi topyekün satma girişimine karşı direnişi ve Trakya'dan Sapanca'ya, Çanakkale'den Ağva'ya Marmara bölgesinde yaşanan ekolojik yıkım ve 28 Aralık'ta Kadıköy'de gerçekleşecek miting işleniyor.

* Üniversite sayfasında AKP'nin katlamalı har(a)ç sistemi

* Çeviri sayfamızda Alejandro Lopez'nin 'Bir politik sahtekarlık olarak Podemos' makalesi yer alıyor.

* Atölye sayfamızda bu defa kendimizi, Halkın Sesi gazetesini ve gazetemizin yenilenmesini konu ediyoruz. Tarih sayfamızın gündemi ise 'devrimci yayınlar': Ateşi tutuşturan gazete: Iskra ve THKP-C'nin merkez yayın organı Kurtuluş

* Söyleşi sayfamız Yüz yüze'de İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümüde öğretim üyesi Kerem Cankoçak ile kuyrukluyıldıza indirilen uzay aracı Rosetta'yı konuştuk.

* Antalya özel haberimizde cihatçılardan kaçıp kente sığınan kadınlar var.

* Medya sayfamızda konumuz 'Sosyal medya ve devrimler

* Gericiliğe karşı mücadele sayfamızda AKP'nin dinsel söylemler ve uygulamaları tırmandırmasında yaşadığı hegemonya krizinin etkisini ve mücadelenin olanaklarını ele aldık.

* Sokağın Sesi sayfalarımızda son 15 günde ülkede yaşanan direnişler ve gerçekleştirilen eylemler yer alıyor.

 • Halkin Sesi 222. sayı

  Requires FlashPlayer

  Get Adobe Flash Player

  Please try the above link first. If you still encounter problems after installing the Flash Player, try this one:

  Get Adobe Shockwave Player

  Mobile version